Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Залежність від соцмереж: як зрозуміти, що людина залежна і що з цим робити

Залежність від соцмереж: як зрозуміти, що людина залежна і що з цим робити

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
15 April 2021

Для сучасної людини інтернет став незамінною річчю. Це не дивно, оскільки саме він дає море інформації і можливостей. Зараз, підключившись до мережі можна робити все: заробляти гроші, слухати музику, дивитися фільми і серіали, займатися спортом, вчитися на різних курсах. Загалом, інтернет економить багато часу і дає масу можливостей.

Але далеко не всі люди використовують його лише на користь собі. На жаль, як і будь-яка річ, інтернет може бути не тільки корисним, а й шкідливим. І шкодить він тим, хто схильний до залежностей. Завдяки появі інтернету з’явилася абсолютно нова залежність, яка сильно почала прогресувати в останнє десятиліття – це залежність від соціальних мереж. Здавалося б, чим можуть нашкодити мережі? Адже це можливість ділитися зі своїми друзями радістю через пости і фотографії, спілкуватися, завжди бути в курсі подій. Ось тільки далеко не всі обмежуються здоровим спілкуванням. Є люди, для яких мережі стають справжнім наркотиком, і вони дійсно не можуть спокійно жити, якщо у них в руках немає телефону або ж вони не отримують доступ до мережі, щоб в черговий, тисячний раз, переглянути стрічку і зробити новий пост.

Залежність від соціальних мереж: що це?

У Чиказькому університеті психології були проведено безліч досліджень, які показали, що залежність від соціальних мереж не поступається за своїм руйнівним психічним впливом сигаретам і алкоголю. На жаль, сучасна людина, втомлена від стресів, переживань, негативних емоцій, постійно шукає для себе своєрідну віддушину, то заняття, яке допоможе їй забути про проблеми. І якщо одні знаходять себе в якихось цікавих хобі, активних видах спорту, туризмі, то інші просто стають заручниками інтернету, зокрема, соціальних мереж.

Коли з’являється залежність від соцмереж, в якийсь момент потрібно поставити запитання: як позбутися від цієї пристрасті і чи можна це зробити без сторонньої допомоги? Багато хто вважає, що тут немає хімічного впливу на організм, а значить, кинути постійно сидіти в соціальних мережах – це дуже просто. Ось тільки в реальності все набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд.

Отже, щоб зрозуміти, як позбутися залежності від соціальних мереж, потрібно розібратися в тому, в яких ситуаціях можна вважати використання соцмереж саме залежністю. І до якого моменту кількість проведеного часу в соціальній мережі знаходиться в межах норми.

Якщо говорити про загальну статистику, то сьогодні 80 відсотків усього населення земної кулі, яке має акаунти в соціальних мережах, заходять туди хоча б раз на добу. Там вони проводять близько години. Якщо у людини немає залежності, то цього часу їй цілком вистачає, щоб переглянути стрічку, щось прочитати, написати повідомлення. Також багато хто користується месенджерами соціальних мереж, щоб спілкуватися з людьми. Якщо це спілкування не заважає життю, то його не можна назвати залежністю. Оскільки месенджер використовується для комунікації, вирішення робочих питань, спілкування з друзями, які знаходяться далеко та інше.

А коли ж виникає залежність і що говорить про те, що людина вже не може відірватися від соцмережі? Першим «дзвіночком» можна вважати тривожність, що з’являється через очікування лайків і дизлайков під своїми постами. Через це людина постійно заходить в мережу, перевіряє перегляди, щомиті переживає і не може сконцентруватися ні на чому іншому.

Така поведінка часто спостерігається у 32-х відсотків користувачів мережі. 82 відсотки з них – це люди, яким вже більше 25-ти років. Тобто, їх поведінку не можна списати на перехідний вік, максималізм. Це повністю сформовані особистості, у яких починає розвиватися захворювання і їм вже потрібне лікування перших стадій залежності від соціальної або соціальних мереж. У деяких людей спостерігається залежність тільки від однієї мережі, наприклад Фейсбук або Інстаграм. А інші проводять час за постійним гортання стрічки в декількох соціальних мережах. Такі люди знаходяться в мережі з ранку до вечора, часто через це починаються проблеми з роботою, соціалізацією, особистим життям.

Варто відзначити, що саме перед соціальними мережами людям встояти найважче. Після проведення досліджень і анкетувань, вчені визначили, що більшість опитаних, в списку речей, перед якими складно встояти, на перше місце поставили саме соцмережі. У той час як сигарети або алкоголь вони відправили на останні позиції.

Отже залежність від однієї або декількох соціальних мереж – це дійсно реальна проблема. І якщо її вчасно не вирішити, то людина може залишитися одна, без сім’ї, друзів, роботи і в стані постійної тривоги.

Ще одна проблема, з якою люди часто стикаються через залежність – це невдоволення собою. За статистикою, 75 відсотків користувачів Фейсбук незадоволені тим, як вони виглядають. Так стається через те, що вони дивляться фотографії інших людей, порівнюють себе з ними і у них сильно знижується самооцінка. А це може призвести до апатії, депресивних розладів і багатьох інших проблем, через які люди не можуть насолоджуватися реальним життям, реалізовувати себе.

Тому залежність сучасних людей від соціальної мережі є реальною загрозою для психіки. І якщо стає зрозуміло, що людина перестала використовувати Фейсбук або Інстаграм, як звичайну розвагу, а буквально їм живе, потрібно негайно щось робити. Інакше це може призвести до дуже серйозних наслідків, навіть суїцидів.

Але мало просто усвідомити, що соціальні мережі, а точніше нескінченне проведення часу в них – це залежність. Також варто знати про те, що є кілька стадій залежності. Така інформація допоможе швидше визначити, що людина почала занурюватися в віртуальний світ, замінювати їм реальний, і вчасно звернутися до фахівців.

 Сильна залежність від соцмереж: стадії

Є десять стадій розвитку залежності, про які ми зараз коротко розповімо. До речі, відразу ж варто відзначити, що у всіх користувачів є залежність, але у більшості вона далека до критичної, тому немає причин хвилюватися.

  1. Людина веде аккаунт, але не особливо замислюється про те, щоб в ньому щось викладати. Використовує соцмережі для спілкування і витрачає на це близько години в день.
  2. Проводить в соцмережі годину, але більше уваги приділяє веденню сторінки.
  3. Починає грати в браузерні ігри, проводить в соціальній мережі близько 2-х годин.
  4. Починає додавати всіх підряд в друзі, щоб похвалитися їх кількістю. Знаходиться в онлайні більше 2-х годин.
  5. Дуже багато грає в ігри постійно додає друзів.
  6. Часто переживає через те, як виглядає сторінка, намагається зробити її ідеальною, багато грає.
  7. Починає порівнювати реальне життя з віртуальним. Знаходиться онлайн багато годин поспіль.
  8. Стає дуже залежною від коментарів, постійно сама щось коментує, переживає, якщо їй не ставлять лайки і нічого не пишуть. Завжди намагається бути в курсі всіх подій в мережевому житті друзів.
  9. Думає тільки про те, як виглядає її сторінка і що там відбувається. Про реальну поведінку, зовнішній вигляд замислюватися перестає.
  10. Не звертає ніякої уваги на реальних друзів, родину, роботу. Живе тільки соцмережею. Постійно перебуває онлайн і не може випустити телефон з рук навіть на пару годин.

Якщо ви помічаєте, що хтось із близьких або ви самі став замінювати реальний світ – віртуальним, потрібно відразу ж звертатися за допомогою до фахівців. Тому що така залежність – це результат певних психологічних проблем, які обов’язково потрібно вчасно вирішити. Лікування від ігрової залежності відрізняється від лікування від наркоманії,  але має загальні методи.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

    *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
    Анонімна консультація

      Замовити

        Записаться на прием