Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Як зрозуміти, що у вас залежність від соцмереж, і як з нею боротися?

Як зрозуміти, що у вас залежність від соцмереж, і як з нею боротися?

Мерзаєва Діна Султанівна
Мерзаєва Діна Султанівна
18 March 2021

Поряд з непомірним вживанням алкоголю та наркотичних засобів фахівці визнають небезпечною залежність від соціальних мереж. Дорослі часто скаржаться, що їх дитина дні й ночі безперервно проводить в комп’ютерних іграх. А самі тим часом починають свій день з перегортання новин, лайків та підписок, активного спілкування в месенджерах, багатогодинного перегляду фільмів. Чим нас тримає «всесвітня павутина», і як розпізнати згубну пристрасть до неї?

Проблема залежності від соціальних мереж сьогодні стоїть на одному з перших місць. Адже це може виявитися набагато небезпечнішим за ігроманію та наркотики. Складність полягає в тому, що самостійно людині стає складно контролювати час свого перебування в мережах. Ми відкриваємо свої акаунти, діючи автоматично. Занурення в віртуальну реальність небезпечне, оскільки швидко замінює собою живе спілкування, вимагає багато часу, а також збільшує почуття тривожності.

Характерні симптоми

Психологи пояснюють тягу до інтернету просто: у таких людей часто спостерігаються дефіцит живого спілкування та складнощі з комунікаціями. Адже в віртуалі можна приписати собі неіснуючі якості, представивши себе в найвигіднішому світлі!

Ось основні ознаки, що вказують на залежність від соціальних мереж та інтернету в цілому:

  • Підсвідомий вибір віртуальної реальності. Такі люди майже не розлучаються зі смартфонами і планшетами. У поїздках, на важливих зустрічах і під час дружніх посиденьок постійно гортають новинні стрічки. Це щонайменше неввічливо по відношенню до оточуючих.
  • Виплеск накопичених емоцій через інтернет.
  • Бездумна трата емоцій на віртуальні події. Якщо ви переживаєте з приводу відсутності лайків і коментарів — це не є добре!
  • Проблеми в звичайному житті (конфлікти в сім’ї, професійні труднощі).
  • Сильне роздратування, що виникає при відриві від дисплея.

Періодично такі люди замислюються, як позбутися залежності від соцмереж, і навіть роблять спроби себе контролювати. Але все закінчується провалом. Для виправдання своєї поведінки можна знайти масу аргументів. Але залежність все одно залишиться.

Інтернет-залежність: як боротися з нею, та які методики є кращими?

Багато хто вважає, що кращий засіб боротьби із згубною залежністю — відсутність комп’ютера та гаджетів (щонайменше вдома). А також періодичне відключення інтернету.

Ось які кроки можна зробити:

  • Установка таймерів. Інтернет буде вмикатись і вимикатись у заданий час доби, як за розкладом. Важливо, щоб правило діяло не для однієї людини, а для всіх членів сім’ї (дітей і батьків).
  • Відстеження часу, проведеного в мережі. Така опція доступна в останніх моделях смартфонів. Якщо відсутній такий таймінг, можна вести аналіз за обсягом використаного трафіку. Будь-яке зростання цифр повинно насторожувати.
  • Регулярне проведення «інтернет-детоксу». Призначте конкретний день тижня (або його частину) для спілкування з близькими та релаксу.

Ефективним вважається таке лікування залежності від інтернету, яке усуває першопричину згубної пристрасті. Медикаменти тут безсилі, тому їх можна застосовувати тільки в якості допоміжного лікування. Може знадобитися допомога психолога. У процесі сеансів психотерапії людині вдається:

  • Підвищити свою самооцінку.
  • Повірити в себе та свої сили.
  • Навчитися позбавлятися від негативних емоцій.
  • Кардинально переглянути погляди на життя.

Задайте собі питання, чому ви відкриваєте певну соцмережу, і що хочете там знайти. Це допоможе точно встановити причини і наслідки згубної тяги. А також допоможе визначити, як лікувати залежність від інтернету, і що можна зробити в найближчі дні.

Автор статьи
Мерзаєва Діна Султанівна
Мерзаєва Діна Султанівна
Лікар-нарколог
Досвід роботи: 15 років
Ваш близька людина став жертвою залежності?

    *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
    Анонімна консультація

      Замовити

        Записаться на прием