Алкоголік — поняття об’ємне і розпливчасте. Тому вчені, медики та психологи в своїй практиці виділяють чотири основні ступеня алкоголізму. Для цього розроблена спеціальна класифікація, де враховуються стать, вікова категорія, маса тіла, психологічний фон і проблеми зі здоров’ям. Виходячи з цього, людей, що вживають спиртне, ділять на різні категорії. Для кожного з них буде свій критичний поріг: гранично допустима доза міцних напоїв.
Вважаєте, що надмірне вживання алкоголю вам і вашим близьким не загрожує? Насправді 6-7 з 10 чоловік населення нашої країни відносяться до першої групи ризику. Це означає, що вони:
Таких людей важко назвати закінченими алкоголіками: вони продовжують віддавати собі звіт в діях і вчинках. Але для них існує ризик «зірватися» при виникненні глобальних проблем: наприклад, після раптового звільнення, розлучення і т.п. Практика показує, що усунення алкогольної залежності покращує якість життя людей цієї групи.
Усі наступні ступені алкогольної залежності, перераховані за наростанням, вимагають комплексного лікування. Ось їх основні характеристики:
До цієї категорії відносяться ті, у кого регулярне вживання спиртного перетворилось на звичку. Для таких людей купити і випити пляшку — такий же обов’язковий пункт життєвого графіка, як чашка ранкової кави або чищення зубів.
Ось кілька характерних ознак, що вказують на підвищений рівень ризику:
Як правило, проблеми зі здоров’ям списуються на вік, несприятливу екологію та інші причини, але не на спиртне. Однак друга ступінь алкоголізму успішно лікується. Необхідно критично оцінити ситуацію, проаналізувати своє самопочуття, скоротити прийом алкоголю чи відмовитися від нього до кінця життя.
Споживачів, що активно і регулярно вживають міцні напої, відносять до третьої групи ризику. Ось характерні ознаки:
У тих, хто зловживає, в кілька разів підвищується ймовірність заробити алкогольне отруєння, ніж у представників перших двох груп. Для виходу із залежності потрібне серйозне лікування та психологічна підтримка.
Багато чоловіків цікавляться, надмірне вживання алкоголю — це скільки в мілілітрах або грамах? На жаль, єдиної відповіді не існує.
Ситуація, коли у людини розвивається стійка тяга до спиртного, вважається найнебезпечнішою. Вона перестає стежити за своїм зовнішнім виглядом, нездатна контролювати поведінку. Різка відмова від міцних напоїв загрожує виникненням абстинентного синдрому (ломки): це може проявлятися в треморі рук, зміні кольору шкіри, невмотивованій агресії до оточуючих і т.п.
Такі люди відносяться до четвертої групи ризику. Залежність може бути помірною та важкою (коли супроводжується психічним розладом або затяжною депресією).
Складність полягає в тому, що людина не здатна самостійно визнати наявність проблем з алкоголем. Тому їй потрібна допомога фахівців.
Існують різні методики виявлення ступеня алкоголізму, присутньої на даний момент у людини. Один з найпростіших способів — пройти спеціальний тест, схожий на анкету. Або записатися на прийом до нарколога.