Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Ступені надмірного вживання алкоголю

Ступені надмірного вживання алкоголю

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
12 April 2021

Алкоголік — поняття об’ємне і розпливчасте. Тому вчені, медики та психологи в своїй практиці виділяють чотири основні ступеня алкоголізму. Для цього розроблена спеціальна класифікація, де враховуються стать, вікова категорія, маса тіла, психологічний фон і проблеми зі здоров’ям. Виходячи з цього, людей, що вживають спиртне, ділять на різні категорії. Для кожного з них буде свій критичний поріг: гранично допустима доза міцних напоїв.

Класифікаційний ряд

Вважаєте, що надмірне вживання алкоголю вам і вашим близьким не загрожує? Насправді 6-7 з 10 чоловік населення нашої країни відносяться до першої групи ризику. Це означає, що вони:

 • П’ють міцні напої, але нерегулярно.
 • Підсвідомо ухиляються від справедливої ​​оцінки обсягу вживання спиртного.
 • Знаходять легке виправдання своєї залежності: за компанію, для підтримки настрою і т.п.

Таких людей важко назвати закінченими алкоголіками: вони продовжують віддавати собі звіт в діях і вчинках. Але для них існує ризик «зірватися» при виникненні глобальних проблем: наприклад, після раптового звільнення, розлучення і т.п. Практика показує, що усунення алкогольної залежності покращує якість життя людей цієї групи.

Усі наступні ступені алкогольної залежності, перераховані за наростанням, вимагають комплексного лікування. Ось їх основні характеристики:

Друга група — з високим рівнем ризику.

До цієї категорії відносяться ті, у кого регулярне вживання спиртного перетворилось на звичку. Для таких людей купити і випити пляшку — такий же обов’язковий пункт життєвого графіка, як чашка ранкової кави або чищення зубів.

Ось кілька характерних ознак, що вказують на підвищений рівень ризику:

 • Втрата контролю над собою та своєю поведінкою.
 • Нездатність розрахувати «безпечну» дозу.
 • Рідкісні, але сильні запої.
 • Негативні зміни в самопочутті.
 • Дещо запущений зовнішній вигляд.

Як правило, проблеми зі здоров’ям списуються на вік, несприятливу екологію та інші причини, але не на спиртне. Однак друга ступінь алкоголізму успішно лікується. Необхідно критично оцінити ситуацію, проаналізувати своє самопочуття, скоротити прийом алкоголю чи відмовитися від нього до кінця життя.

Третя група — зловживання алкоголем.

Споживачів, що активно і регулярно вживають міцні напої, відносять до третьої групи ризику. Ось характерні ознаки:

 • Явні проблеми зі здоров’ям (від панкреатиту і гіпертонії до цирозу печінки).
 • Порушення психіки.
 • Підвищений ризик аварій і нещасних випадків.

У тих, хто зловживає, в кілька разів підвищується ймовірність заробити алкогольне отруєння, ніж у представників перших двох груп. Для виходу із залежності потрібне серйозне лікування та психологічна підтримка.

Четверта група — алкозалежність.

Багато чоловіків цікавляться, надмірне вживання алкоголю — це скільки в мілілітрах або грамах? На жаль, єдиної відповіді не існує.

Ситуація, коли у людини розвивається стійка тяга до спиртного, вважається найнебезпечнішою. Вона перестає стежити за своїм зовнішнім виглядом, нездатна контролювати поведінку. Різка відмова від міцних напоїв загрожує виникненням абстинентного синдрому (ломки): це може проявлятися в треморі рук, зміні кольору шкіри, невмотивованій агресії до оточуючих і т.п.

Такі люди відносяться до четвертої групи ризику. Залежність може бути помірною та важкою (коли супроводжується психічним розладом або затяжною депресією).

Складність полягає в тому, що людина не здатна самостійно визнати наявність проблем з алкоголем. Тому їй потрібна допомога фахівців.

Як визначити поточну ступінь алкоголізму?

Існують різні методики виявлення ступеня алкоголізму, присутньої на даний момент у людини. Один з найпростіших способів — пройти спеціальний тест, схожий на анкету. Або записатися на прийом до нарколога.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием