Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Співзалежність з алкоголіком або наркоманом: що це таке і чим небезпечне

Співзалежність з алкоголіком або наркоманом: що це таке і чим небезпечне

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
13 April 2020

Коли поруч людина із залежністю, її рідні всіма силами намагаються допомогти хворому вирішити проблему. І можуть самі не помітити, як стали співзалежними. Більш того, більшість людей, особливо старшого покоління, взагалі не знають, що таке співзалежність. Хоча це серйозна психологічна проблема, про яку варто пам’ятати. Бо  якщо з’являється співзалежність з алкоголіком, йому стає занадто складно допомогти. Тому що співзалежна людина перестає розуміти, як їй варто себе поводити і починає керуватися тільки своєю надмірною любов’ю і турботою.

Отже якщо поруч є алкоголік, потрібно знати не тільки про те, як допомогти йому, але і про те, як допомогти собі. Тобто розуміти, як позбутися від співзалежності з алкоголіком. Бо якщо цього вчасно не зробити, можна нашкодити як собі, так і хворому.

Хто така співзалежна людина

Співзалежність наркоманії та алкоголізму – це одна з найпоширеніших проблем, що існують в сім’ях людей, які надмірно вживають алкоголь або ж є залежними від наркотиків. Тому важливо знати про співзалежність і її симптоми, щоб вчасно пройти лікування у психолога. Відразу ж варто відзначити, що подібні психологічні проблеми – це цілком нормально. Тому що людській психіці дуже складно впоратися з ситуацією, коли хтось із близьких має серйозну залежність. Часто щоб захистити себе від стресів, психіка починає займатися самообманом або підміною реальних фактів на ілюзії.

Отже, як проявляються симптоми. Коли людина співзалежна, основна ознака проблеми – це надмірна прихильність до хворого. Вона є на всіх рівнях: фізичному, соціальному, емоційному. Людина буквально не може жити без хворого. Він повністю зосереджена на допомозі, яку зобов’язана йому дати, на турботі і опікуванні. При цьому такі люди поступово відмовляються від свого життя. Простіше кажучи, весь їхній світ починає обертатися тільки навколо хворого.

У більшості випадків, співзалежних стають батьки, дружини / чоловіки, хлопці / дівчата. У більш рідкісних випадках в такі ситуації потрапляють брати / сестри / друзі хворих. Зазвичай так відбувається, коли люди живуть разом, у них дуже тісні відносини і хворий є для співзалежних дійсно дуже рідним і дорогим людиною.

Співзалежні люди керуються тільки кращими спонуканнями. Вони дійсно дуже сильно хочуть допомогти хворому, але через постійний стрес і психологічний тиск, вони вже не можуть оцінювати ситуацію реально. Тому в лікуванні співзалежності при алкоголізмі складніше за все не сам процес, а визнання проблеми. Тому що співзалежні до останнього займаються самообманом, переконуючи себе і оточуючих в тому, що все нормально і вони просто щиро хочуть допомогти хворій людині.

Коли людина стає співзалежною, замість того, щоб допомагати своїй дитині, братові / сестрі, чоловікові / дружині або другові, люди починають робити все, аби тільки не засмучувати хворого. Вони постійно виправдовують свої дії тим, що так буде краще. Насправді, алкогольна співзалежність, лікування якої вимагає досить жорстких заходів і розуміння хворим ситуації, може призвести до дуже плачевних наслідків. І коли оточення цього не усвідомлює або обманює себе, через велике кохання і прихильності, відбувається регрес. Часто буває так що саме такі співзалежні страждають від руки алкоголіка. А сам алкоголік або наркоман може в черговий раз отримати передозування. І все тому, що співзалежний його не зупинив.

Тому співзалежність і алкоголізм – поняття пов’язані, але їм не можна існувати разом. Тому що поряд з співзалежними родичами, лікування хворого буде неефективно.

Як проявляється співзалежність при алкоголізмі

Як і у кожної хвороби, у співзалежності є свої симптоми. Вони проявляються в наступному. Співзалежний:

 • не в змозі відрізнити любов від залежності і продовжує співчувати хворому навіть там, де цього робити не потрібно;
 • абсолютно забуває про своє життя і повністю занурюється в проблеми алкоголіка / наркомана;
 • постійно бере всю відповідальність за дії хворої людини;
 • не може правильно оцінити власні переживання;
 • постійно намагається взяти на себе всі обов’язки по дому, аби полегшити життя залежного;
 • весь час контролює дії інших людей, щоб вони не зачепили / розлютили / образили алкоголіка;
 • забуває про власні потреби, бажання, весь час і гроші витрачає тільки на хворого;
 • боїться залишитися самотнім;
 • боїться взяти на себе відповідальність за прийняті рішення, що стосуються хворого.

Якщо спостерігаються такі симптоми – це значить, що людина стала співзалежною. І причин у цього декілька. В одних випадках люди так поводяться тому, що занадто сильно бояться втратити свого близького. А в інших ситуаціях ними керує страх залишитися самотніми або відчути себе нікому непотрібними.

Тобто, у другому випадку люди підсвідомо думають, що, якщо залежний вилікується і зможе жити повноцінно, вони просто будуть йому не потрібні.

У будь-якому випадку, подібна поведінка призводить до того, що замість адекватного мотивування і підтримки, наркоман або алкоголік отримує надмірну опіку і неадекватну оцінку його дій. Це призводить до агресії, відсутності мотивації для лікування тощо

Тому якщо ви усвідомлюєте, що у вас є співзалежність – звертайтеся до психолога. Клініка доктора Кадирова пропонує послуги родичам залежних. Тому ви завжди можете звернутися в центр і отримати кваліфіковану допомогу, щоб потім правильно допомагати своїм близьким.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием