Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Шопоголізм: через що з’являється ця залежність і як з нею боротися

Шопоголізм: через що з’являється ця залежність і як з нею боротися

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
10 February 2020

Всі звикли, що дівчата люблять ходити по магазинах і щось вибирати. А потім приносити додому безліч непотрібних речей. Над цим трохи сміються, але не вважають нічим страшним. При цьому багато хто навіть не усвідомлює, що між просто любов’ю щось час від часу купувати, щоб розслабитися і шопоголізмом є величезна різниця. І, до речі, шопоголізм або оніоманія може зустрічатися не тільки у жінок, але і у чоловіків. Ось тому важливо розуміти, як саме виражається це захворювання, що є його причиною і коли варто починати «бити на сполох».

Що таке оніоманія, причини захворювання

Шопоголік – це людина, у якої є нестримне і абсолютно безглузде бажання купувати різні речі, абсолютно не звертаючи уваги на наслідки. Вона може витрачати на покупки всю зарплату, брати в борг і навіть набирати кредити, але все одно не зупиниться. Така людина не стане слухати якісь аргументи, докази. Тому що саме покупки для неї є певним сенсом в житті, радістю. А без них вона відчуває себе нещасною, обділеною.

Багатьом здається все це перебільшенням, проте необхідно розуміти, що залежність від покупок так само сильна, як і інші. Просто вона чисто психологічна, а не фізична. Відповідно, людина хоча б не завдає фізичної шкоди організму. Але, все одно, і від такої залежності може страждати здоров’я. Тому що жінка, наприклад, почне себе занадто обмежувати в їжі, щоб купити ще кілька сумочок або туфель, які навіть нікуди не одягне.

Шопоголізм має причини, які криються в психічному стані людини. Найчастіше, така залежність є компенсацією якихось переживань, незадоволення. Наприклад, людині дуже сумно через те, що вона з кимось посварилася, не задався день на роботі. І тоді вона йде в магазин, щоб себе «радувати». У цей момент повністю відключається критичне і раціональне мислення, шопоголіку стає абсолютно начхати на наслідки. Він з головою поринає в емоції радості, адреналін викидається в кров і його не цікавить нічого, крім майбутньої покупки.

Багато хто вважає, що відповідь на питання: «як боротися з шопоголізмом» дуже проста. Потрібно лишень взяти себе в руки і не піддаватися спокусі. Але, такі ж методи багато хто пропонує і алкоголікам. І вони ніколи не працюють. А все тому, що причиною залежності, неконтрольованих бажань є глибокі психологічні проблеми, які, найчастіше, формуються ще в дитинстві. Тому вирішуючи, як лікувати шопоголізм, спочатку потрібно зрозуміти, що сталося в житті людини і чому вона обирає саме такий спосіб, щоб компенсувати нестачу позитивних емоцій. а вже потім пратися до самого лікування.

У багатьох випадках така залежність з’являється у людей, які в дитинстві не отримали від батьків ласку, турботу. Коли хтось відчуває себе самотнім, незахищеним, непотрібним, він намагається якось себе відволікти. І якщо дитині не дають ніяких цікавих можливостей це зробити, а лише видають гроші, діти часто починають заповнювати емоційну «дірку» речами, покупками. І, оскільки, вони продовжують не отримувати від батьків любові і ласки, з кожним роком доводиться компенсувати все більше позитивних емоцій. І це закінчується тим, що в будь-якій ситуації люди починають бігти в магазин, щоб купити чергову річ. Навіть якщо з ними поруч вже є ті, хто хоче і може їх любити – це особливо не допомагає. Тому що в свідомості і підсвідомості закладена схема: сумно – йди і купуй.

Також в питаннях: «як побороти шопоголізм», варто пам’ятати і про іншу вагомою причину таких неконтрольованих покупок – тотальна бідність. Багато шопоголіків виросло в дев’яностих, коли придбання якоїсь речі було справжнім святом. Постійна необхідність у всьому собі відмовляти, деяких привела до того, що, отримавши можливість купувати, що і коли хочеться – люди вже не змогли зупинитися. Їм хочеться компенсувати те, що вони не отримали в дитинстві і юності, але вони перестають розуміти, де варто провести кордон.

Причини шопоголізму також криються і в низькій самооцінці. Вона з’являється через недостатню любов і увагу батьків, важливих і близьких людей в житті шопоголіка. Проблема може виникнути через дитячі, підліткові переживання або через проблеми з коханою людиною вже сьогодні. Щоб відчути себе важливими, потрібними, красивими, людьми, що заслуговують на увагу, шопоголіки купують безліч речей, аксесуарів. Потім після тимчасового припливу радості приходить усвідомлення, що вони все одно не відчувають себе більш красивими, щасливими. Коли це відбувається, людина починає на себе злитися за непотрібні витрати, у неї з’являється почуття провини. І щоб якось поліпшити собі настрій, заспокоїтися – вона знову йде за покупками. Таким чином коло замикається і розімкнути його може тільки фахівець. Інакше шопоголік або витратить всі гроші і опиниться в серйозних боргах, або у нього почнеться серйозна і затяжна депресія. Тому що в разі, коли люди не можуть знайти радості ні в чому, крім покупок, без них вони можуть виявитися в дійсно поганої ситуації і зануритися в розпач.

Ознаки шопоголізму

Щоб зрозуміти, чи потрібна людині допомогу, варто відразу ж розібратися, по чому можна визначити проблему. У шопоголізму є такі ознаки, про які ми зараз коротко розповімо.

Пропонуємо короткий список, на який варто звернути увагу.

  1. Людина відчуває неконтрольоване бажання купувати, ніяк не може себе зупинити. Їй здається, що не зробивши покупки, він буде дійсно нещасним. А ще, з’являється відчуття, що ця річ дійсно дуже потрібна. Після невеликої кількості часу стає зрозуміло, що ніякої необхідності не було. І в цей момент настає відчуття розчарування і злості.
  2. Людина-шопоголік часто, нічого не може вибрати, тому бере все разом. Тобто, якщо дама несе міряти три сукні – вона купить всі три, навіть якщо у неї не залишиться грошей або доведеться розплатитися кредиткою.
  3. Шопоголізм – хвороба, яка проявляється і в тому, що люди купують речі систематично. Це може бути не тільки одяг. У кожного є свої інтереси, тому людина може купляти все, що завгодно, починаючи від тарілок і закінчуючи інструментами. Але всі ці покупки систематичні і в них майже завжди немає ніякої потреби.
  4. Покупки здійснюються в ті моменти, коли людина відчуває себе злою, роздратованою, їй важко. У такі моменти здається, що невелика дрібничка просто підніме настрій. Врешті, людина зупиняється тільки тоді, коли закінчуються всі гроші. І майже відразу ж обіцяє, що більше так робити не буде. Але через короткий проміжок часу все повторюється.
  5. Через безглузді витрати часто відбуваються сварки з рідними і друзями, але шопоголік все одно не зупиняється, навіть ризикуючи сильно посваритися з кимось.

У таких ситуаціях стає ясно, що шопоголізм – це хвороба і потрібно знати, як з нею боротися. Інакше наслідки можуть бути жахливими. Насправді, щоб вирішити цю проблему, потрібно звернутися до психолога. Тільки він зможе зрозуміти причину шопоголізму і розібратися, як цього позбутися.

Головне – не намагатися розібратися самостійно, якщо вже стає зрозуміло, що ситуація вийшла з-під контролю. Лікар розуміє, як лікувати, тому може порекомендувати певні методики. А самостійні спроби тільки погіршать ситуацію.

Пам’ятайте про те, що у шопоголізму є лікування, і все не так складно, як може здатися на перший погляд. Просто потрібно звернутися до хорошого фахівця до наркоклініки, який допоможе визнати проблему і знайти шляхи її вирішення.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

    *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
    Анонімна консультація

      Замовити

        Записаться на прием