Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Що таке нафтизинова залежність, її симптоми та лікування

Що таке нафтизинова залежність, її симптоми та лікування

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
24 February 2023

Дуже часто люди з хронічними захворюваннями використовують різні медичні препарати, вважаючи, що вони не можуть зашкодити здоров’ю. Адже продаються без рецепта, отже, вони точно не викликають залежність і діють на організм лише позитивно. Через такий підхід до питання та недбалого ставлення до організму, розвиваються різні залежності. Одна з них – нафтизінова залежність. Краплі “Нафтізін” часто використовують ті, у кого спостерігається хронічний нежить. Замість того, щоб звернутися до лікаря та підібрати дієве лікування, яке вирішить проблему раз і назавжди, люди обирають більш дешевий, як їм здається, варіант. І купують краплі. Вони справді допомагають тимчасово вирішити проблему закладеності носа. Ось лише постійне використання таких крапель викликає залежність від нафтизину.

Люди часто думають, що залежність буває тільки від наркотичних препаратів. Це не так. Існують різні види залежності. І деякі з них ніяк не пов’язані із психотропним впливом. Нафтизин і наркоманія – це саме такий випадок. Тому що люди не мають ейфорії від вживання препарату. Але не можуть перестати його крапати, тому що організм вже звик до того, що він отримує дозу препарату. І без нього ніс просто перестає нормально дихати, тим самим викликаючи сильний дискомфорт. Щоб не допустити залежності, необхідно розуміти, чому і як розвивається залежність, щоб вчасно зупинитися і потім не довелося шукати способів, як позбутися нафтизинової залежності.

Чому у людини може виникнути залежність від нафтизину

Коли з’являється нежить і закладеність, багато хто починає використовувати краплі, щоб зняти набряклість носових раковин. Ось тільки ефект від крапель триває кілька годин, а потім ніс знову закладає. І людина капає краплі знову і знову. І це призводить до медикаментозного риніту. Організм звикає до того, що судини звужують за допомогою медикаментів, і вже не справляється із закладеністю носа самостійно. У такій ситуації виникає необхідність позбутися нафтизинової залежності, інакше доведеться все життя використовувати краплі. А це негативно впливає на організм, оскільки надмірне та довготривале вживання препаратів (за винятком тих випадків, коли у людини хронічне захворювання, що потребує спеціального лікування), не допомагає, а шкодить.

Важливо розуміти, що лікування від нафтизинової залежності необхідне, оскільки без спеціалізованої допомоги людина просто не може припинити крапати краплі. Навіть якщо вона цього хоче, постійний дискомфорт, закладеність носа змушують її братися за нафтизин знову і знову. А залежність від нафтизину має наслідки. Звичайно, вони не такі страшні, як наслідки залежності від наркотичних речовин. Проте, постійне їх вживання призводить до звуження судин. І чим довше людина використовує краплі – тим довше доведеться її лікувати. Коли людина вживає нафтизин – це хоч і не наркоманія, але все одно, заподіяння досить сильної шкоди своєму організму.

Як виявити нафтизинову залежність

Щоб знати, як лікувати у людей нафтизинову залежність, треба розуміти, які вона має симптоми. Зараз ми перерахуємо основні симптоми, які можна спостерігати за нафтизиновими (умовно) наркоманами:

 • постійний нежить, який супроводжується виділенням великої кількості слизу;
 • утворюється сухість як у носі, так і в ротовій порожнині;
 • людина часто чхає, реагуючи на подразники;
 • з’являється безсоння, оскільки важко спати через закладений нос;
 • починаються проблеми з нюхом, він знижується і не відновлюється понад півроку;
 • слизова оболонка носа починає кровоточити;
 • підвищується артеріальний тиск, може навіть розвинутись гіпертонія;
 • від крапель з’являється сльозогінність.

У випадку, коли спостерігається хоча б кілька перерахованих симптомів, потрібно якнайшвидше звернутися за допомогою до лікаря. Якщо цього не зробити – ситуація погіршуватиметься.

Як лікується нафтизинова залежність

Оскільки залежність викликана речовинами, які не мають прямого впливу психіку, лікуванням займається не нарколог, а отоларинголог. У жодному разі не можна намагатися лікувати залежність народними засобами. Це призведе до погіршення ситуації та наслідків, які можуть стати причиною операції. Не можна вважати таку залежність чимось несерйозним. Якщо недбало ставиться до свого здоров’я – це може призвести до розвитку хронічних захворювань, постійного набряку носа, проблем з диханням. Різка відмова від крапель – це не вихід. Вона може призвести до порушення вентиляції легень, запальних процесів тощо.

Якщо звернутися за допомогою на ранніх стадіях залежності, можна уникнути складних процедур і хірургічних втручань. Зазвичай лікар призначає препарати з урахуванням рослинних компонентів, які містять гормональні кортикостероїди. Вони знімають набряки, видаляють сухість і відновлюють нормальне функціонування носа. Також лікування передбачає промивання носа спеціальними розчинами.

Оскільки фізичний дискомфорт може викликати психологічний дискомфорт, часто пацієнтам з такою залежністю призначають легкі заспокійливі. Зазвичай це препарати, виготовлені з витяжки трав – валеріана, собача кропива (пустирник).

Якщо людина не звернулася за допомогою вчасно і в слизовій оболонці відбулися серйозні зміни, може знадобитися операція. Під час операції використовуються знеболювальні. Лікар видаляє ділянки у нижній частині ходів, які мають патології, таким чином збільшуючи обсяг та відновлюючи нормальне дихання.

Пам’ятайте, що залежність, яку ніхто не лікує, обов’язково призведе до серйозних ускладнень. Це може бути зниження імунітету, гіпертонія, погіршення роботи мозку, слабкість, занепад сил. Тому завжди звертайтеся за допомогою вчасно і пам’ятайте, що будь-яка залежність вимагає професійного лікування.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием