У сучасних реаліях посттравматичний синдром це те, з чим може зіткнутися кожен. Найчастіше цей психологічний розлад з’являється у людей, які брали участь у бойових діях. Однак, також розлад може розвинутись і внаслідок пережитого травматичного досвіду. І йдеться не лише про бомбардування, втрату близьких під час обстрілів тощо. Посттравматичний синдром розвивається навіть у людей, які ніколи не були у зоні бойових дій. ПТСР може розвинутися в людини, якщо вона постійно зазнавала морального насильства, наприклад, із боку сім’ї. На жаль, аб’юзивні стосунки в сім’ї – це не рідкість. Над людиною можуть знущатися батьки, чоловік/дружина. І через те, що певні дії постійно повторюються, виникають тригери на слова, ситуації, навіть запахи, тон голосу тощо.
Якщо людина вчасно не звертається до фахівця за допомогою, то наслідки можуть бути жахливими. Багато хто починає вживати наркотики, у них з’являється алкогольна, ігрова залежність. Також є люди, які не витримують такого тиску на психіку та йдуть із життя з власної волі. Ось чому потрібно звернутися до психотерапевта якомога раніше. Насправді, ПТСР – це далеко не найстрашніший психологічний розлад. Та ж депресія чи біполярний розлад лікується набагато складніше та довше. А у випадку з ПТСР людина просто повинна зрозуміти, що і чому є тригером, і опрацювати це разом із фахівцем.
Як показує практика, лікування посттравматичного синдрому має проходити лише під кураторством психотерапевта. У деяких випадках потрібна постійна допомога психіатра. Все залежить від того, наскільки важкий випадок, у якому стані перебуває психіка пацієнта, наскільки адекватно він оцінює реальність, може контролювати себе. Важливо розуміти, що такі психологічні розлади неможливо вилікувати мирним життям та хорошим оточенням. Яким би не було оточення людини, у неї спрацьовують тригери, і вона не може контролювати себе. Тому що не розуміє механіки того, що з нею відбувається. А коли людина не розуміє причинно-наслідкового зв’язку, їй стає страшно. Тому що очі кажуть: боятися нічого. А мозок реагує так, ніби існує небезпека.
У кожної людини є частина мозку, яка називається рептилією. Вона відповідає за те, щоб організм правильно реагував на небезпеку. Тобто бився чи тікав. Якщо людина бачить, що на неї їде машина – вона відскакує. Якщо на неї хтось нападає, вона блокує удар. Але у випадку з ПТСР рептилія починає працювати неправильно. Наприклад, людина чує звук феєрверку та бачить його. Очі передають сигнал – це феєрверк. Але рептилія реагує на звук, як реагувала під час вибухів. Тобто дає команду падати на землю, ховатися, тікати. Починається когнітивний дисонанс, бо людина розуміє, що загрози немає, але нічого не може вдіяти зі своїм тілом. Від цього стає ще страшніше, і коло замикається.
Із таких станів допомагає вийти психолог. Він навчає, як відстежувати тригери, правильно контролювати себе, заспокоюватися. Є різні методики, починаючи з дихальних вправ і закінчуючи опрацюванням на сеансах травмуючих моментів, які сформували тригери.
Часто люди наївно вважають, що лікування посттравматичного синдрому може бути швидким, і навіть народним. Тобто – гіпноз, знахарки і таке інше. Важливо розуміти, що подібні способи лікування – це навіювання. Люди, які називають себе екстрасенсами та гіпнотизерами зазвичай добре маніпулюють свідомістю. Тобто коли людина потрапляє до них на сеанс, вони просто переконують її в чомусь, програмують на виконання або невиконання деяких дій. У деяких випадках це працює і людині стає легше. Але для цього люди повинні бути максимально навіюваними. В інших випадках такі методики не спрацьовують.
Але навіть якщо вони спрацьовують, це не означає, що людині справді допомогли. Тому що вона так і не змогла позбутися тригерів, не прожила травмуючі моменти, не пропрацювала їх з лікарем. Адже дуже часто людям потрібно повернутися в подію, яку вони хочуть забути, ще раз її пережити та проаналізувати. Хоч як би страшно було, але саме така методика допомагає. Тому що вона дозволяє спокійно проаналізувати, що було під час травмуючого моменту, що злякало, спричинило шок. А потім зіставити з тією реальністю, в якій людина зараз. І дати психіці можливість зрозуміти, що поряд більше немає того, що може зашкодити. Тому ворожки, гіпнотизери – це, звичайно, дешевше, ніж робота з психотерапевтом. Але результативність таких сеансів дуже сумнівна. Тому що психіка людини – це дуже тендітний механізм. І якщо працювати з нею без необхідної професійної підготовки, це може нашкодити.
Лікар обирає лікування залежно від того, яку травму отримала людина та наскільки ця травма сильна. На щастя буває так, що під час травматичної події або одразу після неї поруч із людьми виявляється психолог. Він допомагає вийти із заціпеніння, часто просить проговорити ситуацію, розповісти що сталася. Багатьом здається це дивним, страшним. Насправді, це правильна тактика. Важливо, щоб людина згадала, що трапилося, проплакала, прокричала і відпустила ситуацію. Якщо ж пам’ять заблокує спогад, це може вилитися в несподівані панічні атаки, нічні жахіття. Тому що на підсвідомості подія залишається, а свідомість її відкидає. Через це люди не розуміють, що з ними відбувається, часто переживають негативні емоції, безпричинний (на перший погляд) та неконтрольований страх. Насправді спрацьовують тригери. Підсвідомість пов’язує якісь речі, звуки, запахи тощо що відбуваються в сьогоднішньому з подією, що травмує. Тому людина не розуміє, що відбувається, але нічого не може з собою вдіяти. Саме через кошмари та паніки люди часто починають вживати алкоголь, наркотики. Речовини справді допомагають забути, розслабитися, заспокоїтися. Але вони не вирішують реальної проблеми. Навпаки, посилюють її. Тому що будь-які наркотичні речовини негативно впливають на психіку. А це означає, що вона ще більше руйнується. Відповідно, з кожним місяцем людині стає психологічно гірше та гірше.
Саме тому багато людей, які пройшли АТО, Другу світову, багато пили і п’ють. А дехто вживає наркотики. За часів, коли вони приходили з цих воєн, про психологів ніхто не говорив, їх взагалі не вважали чимось потрібним. Відповідно, люди намагалися впоратися самостійно. А у випадку з ПТСР – це неможливо. Ось і вийшло, що у минулих поколіннях багато запійних алкоголіків.
На жаль, через війну в нашій країні посттравматичний нейродистрофічний синдром – явище поширене, і його лікування Київ, інші міста пропонують багато психотерапевтів, клінік. У більшості випадків допомога потрібна військовим, хоч і мирні люди, які жили в окупації, пережили обстріли, також часто потребують допомоги. Важливо розуміти, що ПТСР виникає не тільки у тому випадку, коли людина бачила вибухи, бомбардування, смерті. Також розлад може виникнути через фізичне, сексуальне насильство. На превеликий жаль, мирне населення нашої країни зіткнулося і з першим, і з другим. Тому дуже важливо одразу звернутися за допомогою. Як показують дослідження, ПТСР починає розвиватися в середньому через три місяці після пережитого стресу. Тож важливо прийти по допомогу якомога раніше.
Якщо у людини посттравматичний нейродистрофічний синдром, важливо, щоб лікування було послідовним і людина відвідала стільки сеансів, скільки порекомендує психотерапевт, психіатр. Лікар сам обирає схему лікування залежно від того, де людина отримала психологічну травму, як вона її переносить, наскільки комфортні та сприятливі умови на момент лікування.
Окрема категорія – військові. Зазвичай вони не люблять звертатися по допомогу. Але саме їм допомога потрібна найбільше, тому що вони бачать страшні речі, з якими психіка людини, яка ще чотири місяці тому жила абсолютно мирним життям, у більшості випадків не справляється. Тому посттравматичний синдром військовослужбовців, що вимагає, щоб було відповідне лікування, звернутися можна до Києва та інших міст.
Людям, які відчувають незрозумілий страх, агресію, які не можуть упоратися з дратівливістю, нічними кошмарами, обов’язково необхідно звернутися до фахівця. Не треба боятися, соромитися, думати, що людина має розібратися із собою без допомоги психотерапевта. Все це – пережитки радянської каральної психіатрії. Психолог та психіатр – це не ті, хто ставлять хрест на житті. Це ті, хто допомагає жити повноцінно, без страху та болю. І звернутися по допомогу – це не слабкість. Щоб упоратися з болем, потрібна стійкість та сила волі. Тому ті, хто не лише пережив травматичний досвід, а й звернувся по допомогу – двічі герої. І їм точно нічого соромитися. І посттравматичний синдром Київ – це норма. Дуже важливо, щоб усі зверталися по допомогу, а не намагалися впоратися самі.
Лікування ПТСР буває медикаментозним, психотерапевтичним, змішаним. Останній варіант найкращий. Тому що людина отримує медикаментозну допомогу, завдяки якій заспокоюється, перестає переживати панічні атаки. При цьому з нею постійно працює психотерапевт. І його завдання полягає в тому, щоб підібрати індивідуальний метод, який підходить для конкретної людини. У сучасній психології та психіатрії багато варіантів лікування ПТСР, тому у разі звернення до фахівця результат завжди позитивний. І що найважливіше, ПТСР лікується повністю.
Тому ніколи не бійтеся звертатися за допомогою. Це не просто важливо, це потрібно. У клініці доктора Кадирова готові допомагати людям із посттравматичним розладом. Звертайтесь.