Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Ознаки наркоманії: як визначити, що близька людина вживає і вчасно їй допомогти?

Ознаки наркоманії: як визначити, що близька людина вживає і вчасно їй допомогти?

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
10 September 2020

Наркоманія – це важка хвороба, від якої ніхто не застрахований. Як би ми всі не бажали думати, що наркоманами стають тільки нещасні, загублені в житті люди, маргінали, представники незахищених верств суспільства, це не так. Насправді, наркоманом може стати і успішний бізнесмен, і студент, що подає надії, і молода мама. Все залежить від життєвих обставин і психічного стану людини. Тому дуже важливо знати, як розпізнати наркомана. Тому що часто саме це знання допомагає врятувати людину, зупинити її, коли хвороба перебуває ще на ранніх стадіях. Адже чим більше людина вживає – тим гірше їй стає і тим страшніше і болючіше буде період реабілітації.

Відразу ж хочемо відзначити, що всі ознаки розпізнавання наркоманів в тій чи іншій мірі є непрямими. Так, дуже часто саме вони свідчать про прийняття наркотиків. Але, також, це можуть бути ознаки психічних розладів, проблем з роботою певних органів, систем і багато чого іншого. Тому якщо ви спостерігаєте ознаки, які будуть перераховані нижче, краще йдіть зі своїми підозрами не до можливого наркомана, а до нарколога і психолога в наркологічній клініці. Він допоможе вам розібратися в питанні і підкаже, як діяти далі, щоб допомогти людині, а не навпаки, нашкодити. Варто відзначити, що багато хто хоче знати, як визначити наркомана по обличчю, але це не так просто, як здається. Яскраво виражені ознаки прийому є далеко не від усіх наркотиків. Тому потрібно концентрувати свою увагу не на обличчі, а на тому, про що ми розповімо далі.

Ознаки вживання наркотиків: на що варто звернути увагу

Раніше дуже часто звертали увагу на руки, оскільки більшість наркоманів кололася. Через це однією з основних ознак були уколи на руках. Сьогодні ін’єкційних наркоманів стало менше, тому ця основна ознака рідко допомагає розібратися в ситуації. Але якщо ви побачили, що у кого-то поколоті руки – потрібно негайно звертатися за допомогою. Тому що в 21-му столітті ін’єкційна наркоманія свідчить про те, що людина вживає дуже важкі наркотики, які руйнують не тільки психіку, але й органи, через наявність великої кількості токсинів. З цієї ж причини в рекомендаціях, як визначати в людях наркоманів, часто рекомендують звертати увагу на довжину рукавів. Тому що ін’єкційні наркомани носять одяг з довгим рукавом, незалежно від погоди. Але, знову-таки, деякі люди так роблять, тому що обгорають на сонці або їм просто не подобаються власні руки.

Ознаки наркоманії можуть проявлятися через звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло. Зазвичай так виглядають зіниці в той момент, коли людина вже прийняла дозу. Ще наркоманів часто видає відчужений погляд. Людина немов повністю відсутня, вона взагалі не стежить за ниткою бесіди і їй все одно, що відбувається навколо.

Багато хто не знає, як визначити наркомана через те, що люди, які починають вживати, стають дуже виверткими. Бажання отримати чергову дозу настільки сильне, що вони готові піти на все, лише б десь дістати гроші. Вони можуть брехати, красти і навіть не замислюватися про те, наскільки шкодять оточуючим. Їм байдуже, що станеться потім, головне – швидше прийняти наркотик і піти в свій ілюзорний світ. Тому якщо вас цікавить, як виявити наркомана,  зверніть увагу чи людина постійно бреше, можливо у вас  зникають гроші – це все дійсно може бути ознаками наркоманії. І на такі ознаки точно не варто закривати очі, оскільки можна прогавити момент і потім буде набагато складніше допомогти хворому.

Також серед рекомендацій, як можна розпізнати наркоманів, варто виділити розлад харчування. Люди із залежністю можуть багато їсти, потім кілька днів обходитися без їжі. І так по колу. Це пояснюється ейфоричними станами, що змінюються ламкою, коли взагалі нічого не хочеться. Ще у наркоманів бувають напади спраги. Також, важливо звертати увагу на режим сну. Ті, хто вживає різні речовини, часто не сплять по кілька діб, потім можуть заснути на 24 години, а то й довше.

Багато людей, відповідаючи на питання, як можна відрізняти наркоманів каже, що варто звертати увагу на одяг. Якщо людина неохайно виглядає, швидше за все, вона вживає. Але цю ознаку складно назвати одною з основних. Тому що далеко не всі наркомани, особливо коли вони тільки починають вживати, не стежать за собою. А ось якщо охайна людина перестав регулярно митися, міняти одяг, варто звернути увагу. Хоча, така поведінка може бути ознакою не тільки наркоманії, але і клінічної депресії. Що теж жахливо і вимагає негайного лікування.

Якщо продовжити говорити про те, як розпізнати наркомана за поведінкою, тоді потрібно сказати, що варто звертати увагу на настрій і мову. У залежних людей мова часто стає невиразною і розтягнутою.

А поведінка може бути нелогічною, несподівано агресивною, змінюватися припливами радості, щастя і любові. До речі, такі перепади настрою також не завжди свідчать про залежність. Можливо, це біполярні розлади.

В принципі, є багато способів, як дізнатися, що людина вживає наркотики, але завжди потрібно пам’ятати про те, що очевидні речі можуть бути не такими, як здаються на перший погляд. Тому ще раз повторюємо і рекомендуємо: не робіть поспішних висновків. Тому що це може негативно вплинути на ваші стосунки і стан самої людини. Особливо якщо у неї якийсь психологічний розлад, про який вона і сама може не здогадуватися. Часто люди з нестабільною психікою стають наркоманами саме через постійні підозри і нерозуміння з боку близьких. Пам’ятайте про те, що такі проблеми не виникають просто так. І, що б не відбувалося, спочатку потрібно розібратися, а тільки потім виносити вердикт і пред’являти звинувачення.

За якими ознаками визначити наркомана: на що звернути увагу

Якщо ви підозрюєте, що ваш близька людина страждає від залежності, варто поспостерігати за її поведінкою. Зараз ми розповімо про те, що може свідчити про наркоманію на ранніх і пізніх стадіях. Відразу хочемо сказати що у нас немає точних 10-ти ознак залежності наркомана, які все хочуть отримати. Все це лише результат спостереження за багатьма залежними. У кожному індивідуальному випадку все може бути по-своєму, але ці ознаки, в принципі, можуть вам допомогти вчасно зреагувати.

Варто відзначити, що все це непрямі ознаки вживання наркотиків і наркотичної залежності. А то, наркоман людина чи ні, може показати лише аналіз.

Отже, як уже говорилося вище, потрібно звертати увагу на перепади настрою. Саме вони часто видають наркоманів. Після вживання дози люди стають веселими, енергійними. Ми звикли вважати, що під дією наркотику людина повинна бути неадекватною. Але це не так. Далеко не всі наркотичні засоби викликають саме таку поведінку. Часто люди просто стають веселішими, розкутими, їм хочеться чимось займатися, спілкуватися. Особливо помітно це по інтровертним індивідуумам. Тому якщо той, хто був мовчуном і завжди намагався триматися подалі від великих компаній, раптом перетворюється в веселуна і жартівника на кілька годин – це може бути тривожною ознакою. Особливо якщо після закінчення якогось тимчасового терміну, він раптом стає апатичним або агресивним. Зазвичай, коли дія наркотику закінчується, проявляється нестача ендорфінів, які були викинуті кров в надмірній кількості. Це і призводить до занепаду сил, поганого настрою, відчуття пригніченості. Чим більше і довше людина вживає – тим гірше її стан після того, як наркотик припиняє свою дію. Тому якщо подібні перепади настрою стали регулярними – варто проконсультуватися з наркологом. Можливо, ваш близька людина дійсно стала наркоманом і їй необхідна допомога.

Говорячи про те, які ознаки у наркоманії ще можуть бути, потрібно звернути увагу на ритм сну. Але тут також важливо пам’ятати про те, що є люди, яким дійсно краще чимось займатися вночі, а вдень спати. Однак якщо людина стає бадьорою виключно після прогулянок незрозуміло з ким, і веде себе дуже енергійно, береться за сто справ одразу, буквально скаче і не може зупинитися – це може бути ознакою вживання наркотиків.

Пам’ятайте про те, що на питання: як перевірити людину на вживання наркотиків, точної відповіді немає. Тому все, про що ми говорили вище і що скажемо далі, потрібно корелювати з особливостями характеру, ритмом життя, смаками та уподобаннями. Часто оточення, а, особливо, батьки, починають бити тривогу, коли людина працює або займається своїми справами цілу ніч, а потім спить до обіду. Чи не хоче їсти те, що їй пропонують, відповідає на питання завуальовано. Все це може бути не ознакою вживання, а бажанням займатися своїми справами, коли це зручно, їсти те, що подобається і позбутися від гіперопіки. Тому намагаючись вберегти когось, не забувайте про такі прості речі, як аналіз, критичне мислення і звичайне прийняття людини з тим характером і звичками, які у неї є. (Звичайно ж, якщо вони не шкодять її здоров’ю і психіці).

Ознаки серйозної наркоманії у дорослої людини можуть виявлятися не тільки через поведінку, а й через жестикуляцію, координацію рухів. До речі, це один з найвірніших ознак, які часто видають наркоманів. Коли людина знаходиться в стані наркотичного сп’яніння, її рухи можуть занадто плавними, немов загальмованими, або, навпаки, занадто різкими. Також при ходьбі людина, яка вжила наркотик, часто погойдується, навіть якщо вона сидить на чомусь. А ще, у наркоманів сильно порушується почерк. Але, варто розуміти, що це вже складно віднести до перших симптомів залежності у наркоманів. Такі ознаки проявляються тоді, коли людина вже довго вживає.

Так само, як і зміна кольору шкіри. Через прийому наркотичних препаратів можуть виникати алергічні реакції, які призводять до почервоніння обличчя, рук, навіть всієї верхньої частини тулуба. Але далеко не завжди наркотики викликають таку реакцію. Також вони можуть викликати і протилежний ефект – людина стає дуже блідою і виглядає вкрай нездорово. Загальну картину доповнює ще й блиск в очах, сильно звужені або розширені зіниці, які не реагують на світло.

Ще симптомами є зміна слиновиділення. Тобто, людина або відчуває постійну сухість у роті, у неї пересихають губи, навіть голос стає хрипким. Або, навпаки, слиновиділення стає занадто сильним.

Ще раз варто зробити акцент на тому, що ознаки, якими керувалися двадцять, десять років тому, сьогодні вже перестали бути настільки актуальними. Ін’єкційних наркоманів стає все менше, особливо серед досить забезпечених верств суспільства. Замість цього люди курять, нюхають або п’ють наркотики. А, оскільки всі запахи вивітрюються практично відразу ж, зрозуміти що людина вживала, дуже складно.

Тому якщо ви помітили, що поведінка когось із близьких почала змінюватися, спочатку за ним поспостерігайте. А ще обов’язково поговоріть. Тільки ні в чому не звинувачуйте, навіть нічого не випитуйте. Просто задавайте навідні запитання. Можливо, він сам вам зізнається або десь «проколе». Якщо ж встановити контакт не вдається – обов’язково йдіть в наркологічну клініку, говоріть з наркологом або психологом. Ці фахівці знають, що порадити родичам наркоманів, щоб ті допомогли своїм близьким.

Клініка доктора Кадирова завжди готова допомогти людям із залежністю. Тому якщо у вас є підозри, якщо якісь ознаки збігаються – звертайтеся, вам обов’язково допоможуть.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием