Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Наркотик фен – невгамовна енергія, яка веде до смерті

Наркотик фен – невгамовна енергія, яка веде до смерті

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
15 April 2021

Амфетамін або фен – це наркотик, який десятиліттями приймають люди у всіх куточках світу. Часто молодь стає його жертвами, оскільки молоді люди навіть не усвідомлюють, яке страшне речовину вони пробують. І мова йде не про молодиків з проблемних сімей. Як показує статистика, фен нерідко ламає життя успішним хлопцям і дівчатам: студентам, молодим підприємцям, програмістам. А все тому що він дає ілюзорне відчуття бадьорості і невгамовної енергії, яке так потрібно багатьом, щоб встигнути виконати задумане. І люди купують наркотик з упевненістю, що приймуть його лише кілька разів, щоб просто дати собі додаткову енергію. А потім самі не помічають, як стають його жертвами і часто втрачають все, чого домоглися.

Фен як наркотик: походження

Амфетамін був отриманий ученим Лазером Еделяну ще в дев’ятнадцятому столітті. Румунський хімік, який зміг синтезувати цю речовину в 1887 році не здогадувався, що він винайшов наркотик фен. Про це не знали і медики, які почали використовувати амфетамін замість ефедрину, щоб лікувати астму. Втім, подібні історії відбувалися практично з усіма наркотичними засобами. Більшість з них були розроблені як ліки, і тільки згодом стало зрозуміло, що вони завдають організму людей непоправної шкоди і викликають залежність.

Під час Другої Світової війни фен, який був випущений у вигляді таблеток амфетаміну, додавали в аптечки солдатів. А після війни цей препарат випускали тонами. І лише в шістдесятих роках стало ясно, що люди купують препарат не тільки для лікування астми, депресії або хвороби Паркінсона. Тому в 1970-му році ліки було введено до переліку контрольованих медичних препаратів. Але це вже не змогло повністю змінити ситуацію. Амфетамінові наркомани продовжували отримувати таблетки усіма можливими способами, через що кількість залежних постійно росла.

Наслідки від фена: особливості наркотику

Як вже говорилося вище, жертвами цього наркотику часто стають молоді люди. Під час важких сесій в університеті або дедлайнів на роботі, вони шукають спосіб, щоб підвищити активність мозку. І саме це дає фен. Він дуже сильно стимулює нервову систему, через що у людини різко піднімається працездатність, тому стає дуже легко впоратися з будь-якою роботою, запам’ятати великий обсяг інформації. Але після такого різкого підйому енергії, настає стадія «вигорання».

Ефект фена пояснюється тим, що він стимулює вироблення великої кількості норадреналіну і дофаміну. Ці два гормони відповідають за приплив сил, хороші емоції, ентузіазм. Ось чому амфетаміни і використовували для лікування депресії. Передбачалося, що після прийому таблеток людина відчуватиме себе впевненіше, відкине негативні думки і зможе йти до мети. Але якщо люди починають вживати речовину не за рецептом і не в тому дозуванні, яке прописує лікар, то дуже швидко вони стають залежними, оскільки організм вже не може виробляти потрібні гормони самостійно.

Фен: ознаки залежності від наркотика

Часто люди не помічають або не хочуть визнавати той факт, що хтось із близьких став залежним від амфетаміну. Вони списують дивну поведінку на гарний настрій, реакцію на стрес. Але, насправді, амфетамінового наркомана складно не помітити. Просто потрібно визнати чесно, що рідна людина хвора, якщо у неї постійно спостерігаються такі симптоми:

 • підвищена і нічим необґрунтована тривожність;
 • несподівана активність, яка починається після стану апатії;
 • постійне бажання розмовляти;
 • дуже легке ставлення до сексу, яке тягне за собою безладні статеві зв’язки;
 • розширені зіниці;
 • людина забуває їсти і не відчуває голоду;
 • безсоння, відсутність необхідності уві сні.

Якщо ці симптоми присутні – людині потрібно лікування амфетамінової залежності. На жаль, з цією проблемою дуже складно впоратися самостійно. Навіть якщо хтось вживав амфетамін кілька разів, для лікування знадобиться не тільки розмова. Часто люди не можуть зупинитися навіть коли близькі дуже просять. В одних випадках так відбувається тому, що людина сама не усвідомлює проблему. В інших – тому що поруч знаходяться ті, хто постійно готовий запропонувати нову дозу.

Прийнято вважати, що фен можна знайти в клубах, але сьогодні дилери «працюють» скрізь, навіть в університетах і гуртожитках навчальних закладів. У ще ніхто не відміняв «темний» інтернет. Людині досить просто перевести гроші на карту, а потім забрати «заклад» в місці, зображеному на фото, надісланому дилером. Тому важливо ізолювати хворого від оточення, серед якого можуть бути розповсюджувачі фена. А також опрацювати з ним психологічну складову хвороби. Адже наркоманами люди стають не просто так. У цього завжди є причини, про які можуть не знати навіть вони самі.

Чим загрожує амфетамінового залежність

Навіть коли людина приймає амфетаміни не дуже довго, в її центральній нервовій системі починаються незворотні зміни. Також страждає психіка. Такі наслідки від амфетаміну пояснюються тим, що організм не встигає відновити норадреналін і дофамін, які витрачаються під впливом цих таблеток. Врешті люди починають впадати в депресивні стани, і щоб з них вийти, вживають нову дозу.

Окрім цього амфетамін негативно впливає на серце і судини. Тому у амфетамінових наркоманів відбуваються серцеві напади. Якщо багато залежних від інших наркотиків частіше хворіють гепатитом, «любителі» фену вмирають саме від зупинки серця.

Також після тривалого прийому фену у людей починають руйнуватися кістки і зуби. Так відбувається тому, що з організму вимивається кальцій. А ще у амфетамінових залежних дуже сильно страждають нирки, печінка, порушується робота імунної системи.

Потрібно сказати пару слів і про жінок, які вживають цей наркотик під час вагітності. Коли в організм дівчини потрапляє фен, він гальмує приплив крові до плаценти. Через це плід починає сильно загальмовується в розвитку. Крім того, наркотик впливає на мозок дитини, розвиток кінцівок. У амфетамінових наркоманок часто трапляються викидні або діти народжуються мертвими. Також дуже великий відсоток дітей помирають ще на першому році життя через зупинку дихання уві сні.

В якщо ж дитина все ж народилася нормальною зовні, у нього все одно будуть проблеми зі здоров’ям і психікою. Такі дітки відстають у розвитку, часто бувають надмірно агресивними.

Передозування феном

Оскільки через передозування цим наркотиком у людей часто відбуваються інсульти та інфаркти, близькі обов’язково повинні знати про симптоми, щоб негайно надати допомогу. Передозування феном характеризується:

 • судомами;
 • головними болями;
 • підвищеною температурою;
 • галюцинаціями;
 • нудотою;
 • прискоренням серцебиття, підвищенням температури і тиску;
 • нудотою, блювотою, проносом.

Щоб допомогти людині, потрібно відразу ж викликати бригаду фахівців, очищати організм і відправляти на лікування наркотичної залежності від амфетаміну в спеціалізовану клініку.

Наркологічний центр доктора Кадирова пропонує допомогу залежним від фена, фізичну і психологічну реабілітацію.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием