Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Наркотична залежність: як розпізнати наркомана, щоб вчасно йому допомогти

Наркотична залежність: як розпізнати наркомана, щоб вчасно йому допомогти

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
15 April 2021

Наркотична залежність – це проблема, з якою може зіткнутися кожна людина, незалежно від свого статусу, заробітку, сімейного стану та інших аспектів життя. Тому що наркоманія – це воістину страшна і руйнівна сила, яка змушує людину забути про все: кохання, обов’язки, співчуття. Але, навіть побачивши явні серйозні зміни в поведінці та характері, люди все одно не можуть прийняти і визнати, що з близькою людиною відбуваються настільки страшні речі.

Однак потрібно розуміти, що чим раніше почати вирішувати цю проблему – тим більше шансів на те, що людина зав’яже і повернеться до нормального життя.

Як розпізнати наркомана

Багато хто думає, що впізнати наркомана – це не складно. Наприклад, у нього обов’язково будуть розширені зіниці, сліди від уколів на руках. Ось тільки все не так просто. Сьогодні існує дуже багато видів наркотиків і далеко не всі з них дають ефект, який можна відразу помітити.

А оскільки лікування від наркозалежності обов’язково має бути за бажанням людини, потрібно мати хоч невеликий запас часу, щоб її переконати. А значить, важливо якомога раніше дізнатися, що людина стала наркоманом. Однак наркомани – це люди, які дуже легко вміють приховувати свої стан, і роблять це довгий час, тому якщо не знати про деякі нюанси, то можна пропустити той момент, коли людину реально врятувати.

Отже, перш ніж говорити про лікування всіх наркозалежних, потрібно розібратися, що саме ваш близький вживає, наскільки він залежний. Для цього потрібно знати про симптоми, за якими можна визначити, що людина наркоман. Варто відзначити, що може проявлятися як весь перелік симптомів, так і деякі з них. Але, в будь-якому випадку, важливо бути насторожі, навіть якщо ви помітили хоча б два-три. У питаннях наркоманії краще перестрахуватися, ніж потім все життя шкодувати про згаяний момент.

Перш ніж говорити про симптоми, відразу ж скажемо, що лікування від наркозалежності завжди має бути за згодою людини. Є тисячі випадків, коли родичі відправляють своїх близьких в клініку насильно, і це так і не дало результатів. А все тому, що людина не розуміє, навіщо їй потрібно кидати. Вона лише терпить необхідну кількість часу, щоб потім вийти і знову продовжити вживати. Отож примусове лікування від наркозалежності – це точно не те, що потрібно. Ми не дарма говоримо про це саме тут. Просто бачачи деякі симптоми, люди починають відразу ж насильно відправляти можливого наркомана в наркологічну клініку. Хоча, насправді, спочатку потрібно прийти до лікаря самим, і розповісти про симптоми. А він допоможе зрозуміти, чи дійсно є проблема і як підштовхнути хворого до того, що її потрібно вирішувати. Тому запам’ятайте назавжди: примусове лікування від наркозалежності ніколи не дає результату. А тепер перейдемо безпосередньо до симптомів.

Як виявляти і розпізнавати серед близьких наркомана: особливості поведінки

Один з найпомітніших і головних ознак наркоманії – це різка і безпричинна зміна настрою. Така емоційна нестабільність проявляється в тому, що людина раптом починає сміятися чи плакати, причому відбувається це зовсім невпопад. Також може бути і неконтрольована агресія після спалахів веселощів.

Звичайно ж, є люди, які постійно себе так поводять, тому подібні симптоми важливі в тих випадках, коли поведінка людини змінюється дійсно кардинально. Наприклад, якщо ваш родич був дуже спокійним, не виявляв емоцій, від нього рідко можна було дочекатися ласкавого слова, а тут він постійно починає обніматися, говорити, веселитися – варто насторожуватися. Особливо якщо така поведінка супроводжується руховою або мовною загальмованістю.

Такі симптоми можуть бути відповіддю для тих, хто думає, як розпізнати наркомана який нюхає. Тому що зміни характеру спостерігається майже у всіх наркозалежних. Люди стають повною своєю протилежністю. Енергійні і веселі перетворюються в замкнутих і депресивних, а спокійні й мовчазні раптом вирішують, що вони душа компанії і потрібно постійно про щось говорити, веселитися і розважатися.

Якщо це поведінка не є поодиноким випадком, то можна починати замислюватися про лікування від наркотичної залежності. Тому що через такі сильні перепади настрою, врешті-решт, люди можуть нашкодити оточуючим і собі.

Як розпізнати наркомана будинку: одяг

Більшості людей з такою серйозною і сильною залежністю поступово стає все одно, як вони виглядають. Тому ще одна важлива ознака, яка повинна спонукати до думок про лікування від наркозалежності – це неохайність. Знову-таки, мова йде про ті випадки, коли подібна поведінка є нехарактерною для людини. Тому що, на жаль, є ті люди, яким і в тверезому стані абсолютно все одно, як вони виглядають. Також деякі несподівано починають носити сорочки з довгим рукавом. Так поводяться ін’єкційні наркомани, які намагаються приховати сліди від голок на своїх руках.

Як виявляти і розпізнавати залежного наркомана: зовнішній вигляд

Стан зіниць – це одна з ознак, на який завжди потрібно звертати увагу. Але і тут теж є деякі нюанси. Стан зіниці може змінюватися не тільки через вживання наркотиків, але і в разі прийому медикаментів, наприклад антидепресантів. Також зіниці бувають розширеними під час лікування зору. Однак якщо ви знаєте, що людина ні від чого не лікується, то стан зіниці відмінна відповідь на питання: як розпізнати наркомана за зовнішнім виглядом?

Коли людина приймає наркотик, у неї зіниці або сильно розширюється, або сильно звужується. А ще очі стають немов «скляні». До речі коли людина несподівано починає носити сонцезахисні окуляри, та ще й в невідповідну пору року – теж варто насторожитися.

Що ж стосується загального зовнішнього вигляду, то дивлячись на таку людину постійно створюється відчуття, що з нею щось не так. Навіть якщо вона чиста, все одно, обличчя наркомана немов «пом’яте», і взагалі він виглядає якось не особливо приємно.

Коло спілкування і сімейні відносини

Переймаючись питанням: як розпізнати героїнового або іншого наркомана, потрібно також подивитися і на його коло спілкування. У більшості випадків у залежних людей звичне коло друзів дуже швидко замінюється незрозумілими індивідуумами. А з тими, з ким він дружив десятиліттями, така людина не просто не виявляє бажання спілкуватися. Вона взагалі розриває всі зв’язки зовсім без жалю, може навіть вдарити або сильно образити людину, причому без причини.

Якщо наркоману хтось дзвонить, він часто намагається піти від інших людей, оскільки обговорює ті теми, які можуть його видати. Цей поведінка може стати відповіддю на питання: як розпізнати наркомана який курить. В принципі, сьогодні курять не тільки марихуану, але і більш серйозні наркотики, наприклад крек. Тому і поведінка людей теж починає дуже сильно змінюватися.

Що ж стосується сімейних відносин, то всі проблеми сім’ї, близьких, батьків, дітей наркоманів взагалі перестають цікавити. Вони живуть немов в своєму світі, де просто немає місця для їх близьких. Навіть серйозні хвороби рідних не зможуть відвернути наркомана від його пристрасті.

Також залежні часто починають відмовлятися від сексу, оскільки через прийом у них знижується лібідо, і вони перестають бачити в сексі сенс. Адже є більш яскраве задоволення.

Всі ці ознаки можуть допомогти відповісти на питання: як розпізнавати всіх наркоманів, які колються. Також у ін’єкційного наркомана при собі можуть бути шприци. А це вже та ознака, яку точно ніяк по-іншому не поясниш і нічим не виправдаєш.

Якщо ви помічаєте такі симптоми у своїх близьких, не чекайте і не сподівайтеся, що все вирішиться само собою – звертайтеся до фахівців центру реабілітації наркозалежних, щоб спати спокійно або ж вчасно почати лікування.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием