Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Ломка: як допомогти близькій людині пережити синдром відміни

Ломка: як допомогти близькій людині пережити синдром відміни

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
5 February 2023

Наркотична залежність – це страшна проблема, з якою може зіткнутися практично будь-яка людина. Так, це звучить жахливо, але пристрасть до наркотиків виникає не тільки у людей з нижчих шарів суспільства, соціально незахищених і небезпечних. Навпаки, така проблема може виникнути у дуже талановитого студента, люблячого батька сімейства, успішної бізнес-вумен.

Річ у тім, що наркотична залежність з’являється не просто так. Люди, у яких немає ніяких психологічних проблем, ніколи не будуть залежними від алкоголю і наркотиків. Тому що їм просто не потрібно заміщати такими речовинами якісь переживання, які постійно відбуваються в їх душі.

Ось чому наркоманом стати дуже легко, а от впоратися з проблемою набагато складніше. І справа тут не тільки в тому, що людині з наркотиками жити набагато простіше і веселіше, ніж без них. Навіть якщо хворий вирішить кинути, його чекає найстрашніше випробування – це ломка.

Здорова людина ніколи навіть не здогадається, наскільки жахливим може бути стан після відмови від наркотиків. Адже ломка – це дуже тяжкий психологічний стан, тому тим, хто таке пережив, ніколи не хочеться згадувати про жахи, які відбувалися з їх тілом і з їх психікою. На жаль, близькі часто не розуміють, що ломка у наркомана – це гірше, ніж будь-який найсильніший грип, запалення легень. Наркомани майже з радістю погодилися б на ці хвороби, аби тільки не переживати ломку.

Ломка у наркоманів: як це відбувається

Стан ломки починається після восьми-десяти годин після останнього прийому наркотику. Саме тоді ефект повністю пропадає і стан радості замінюється страшними відчуттями, з якими можуть допомогти тільки препарати для зняття наркотичної ломки.

Коли ломка тільки починається, людина починає турбуватися без причини, вести себе тривожно, вона постійно думає про те, що потрібно прийняти нову дозу. Саме в цей момент багато хто зривається. Люди обманюють себе, переконуючи, що ось вже ця доза точно буде останньою. А потім вони зберуться з силами, думками і зможуть перемогти себе і пережити ломку без допомоги лікарів.

Ось тільки все це самообман, який призводить до того, що людину все більше і більше затягує в трясовину.

Якщо ж хворий все ж втримався, але ніхто не допоміг йому прибрати симптоми, ще через якийсь відрізок часу, у неї почнеться сильно відділення поту і слини. Також може виникнути тремтіння, озноб. Людина почне вести себе неадекватно, буде агресивною, дратівливою. І це не дивно, адже її тіло не отримує дозу, а значить йому боляче і погано.

СимптомОпис
НервозністьЦе перший симптом, який з’являється на самому початку ломки. Людина стає злісним, дратівливим, його все нервує, воно не може заспокоїтися, навіть якщо намагається.
Відсутність реакції зіниць на світлоХворий перестає реагувати на світло він на деякий час ніби впадає в стан прострації.
Блювота і відсутність апетитуЗалежний не може нічого їсти через сильну блювоти. Його самопочуття стрімко погіршується, тому він слабшає.
Підвищення тиску і діареяОрганізм перестає справлятися з навантаженням, тому артеріальний тиск підвищується, через що може статися інсульт чи інфаркт. Також починається найсильніша діарея, яка призводить до зневоднення.
Болі в суглобах і м’язахЛюдина відчуває, ніби його тіло ламають, тому абстинентний синдром в народі і називають “ламкою”.
ГалюцинаціїХворий бачить монстрів, різні кошмари, чує голоси, які можуть говорити йому, що варто померти або комусь нашкодити. Розвивається апатія.

Що таке стан ломки і скільки вона триватиме

У кожної людини свої індивідуальні особливості організму, тому і ломка у кожного триває по-різному. Також час мук залежить і від того, скільки людина приймала наркотики, які саме речовини вона вживала. Ну і, звичайно ж, не варто забувати про характер, стійкість до болю і так далі. Всі ці нюанси дуже важливі, тому що саме від них і залежить, наскільки швидко хворий зможе перемогти ломку і повернутися в більш-менш адекватний стан.

Однак якщо рідні бачать, що відбувається ломка, то відразу постає питання: що робити? І в цій ситуації потрібно усвідомлювати, що єдине правильне рішення – це звернутися за професійною допомогою. Тому що ломка у наркоманів – це справжня мука, і якщо ви не хочете знущатися над близькою людиною, то краще максимально швидко з цим розібратися. Адже при ломці наркомана зняти симптоми не так вже й складно, правда, потрібно використовувати спеціальні медикаменти, яких немає у вільному доступі. Ось чому і рекомендується завжди звертатися в наркологічні центри, де досвідчені фахівці точно знають, як допомогти людині, щоб вона швидше впоралася із залежністю.

Наркотична ломка може зніматися як в клініці, так і в домашніх умовах. Бувають випадки, коли стан настільки поганий, що бригаду викликають прямо додому, щоб, хоча б, стабілізувати людину, перш ніж везти її в клініку. У багатьох наркоманів спостерігаються серйозні проблеми з серцем, тиском, головним мозком. А ознаки ломки – це ознаки перевантаження всіх систем. І якщо не надати медикаментозну допомогу, все може закінчитися інсультом або навіть смертю.

Тому зняття ломки – обов’язкова процедура для всіх наркоманів, у котрих починається відміна речовини.

Як допомогти наркоману при ламанні

Як було сказано вище, намагатися щось зробити самостійно – це дуже дурне і навіть необачне рішення. Тому що будь-яка неправильна допомога при наркотичній ломці може тільки погіршити стан. Наприклад, близькі можуть не знати про проблеми з серцем і дадуть якийсь препарат, який збільшить навантаження, через що станеться інфаркт. Тому якщо почалася ломка і видно за ознаками, що людині дуже погано, потрібно не втрачати час дарма. Тому що хворому або стане ще гірше, або він просто буде вживати нову дозу, щоб припинити свої муки.

Часто родичі наркомана вважають, що незважаючи ні на які рекомендації і навіть заборони фахівців, вони зможуть розібратися самостійно. Адже в інтернеті ж можна знайти дуже багато різної інформації з цього приводу. На жаль, подібна література, найчастіше, пишеться лише для того, щоб отримати прибуток. І автори рідко точно розуміють, про що саме вони говорять. Відповідно, все, що там написано може бути або недостатньо ефективним або завдати шкоди.

Тому ми наполегливо просимо родичів наркоманів ні в якому разі не ставити експерименти на своїх близьких. А щоб вам було зрозуміліше, наскільки це небезпечно, другу частину статті ми присвятимо більш точному поясненню того, чим є ломка, яких видів вона буває і чому настільки небезпечна.

Саме тому, неможливо самостійно допомогти хворому в домашніх умовах.

 1. Якщо людина перебуває в стані абстинентного синдрому, йому не можна давати сильні болезаспокійливі, так як він може на них “підсісти” і просто замінить один наркотик іншим.
 2. Ні в якому разі не можна давати алкоголь, так як це також є прекрасним приводом замінити один наркотик іншим.
 3. Заборонено вірити в благання залежного і давати йому “останню” дозу. Люди в стані ломки дуже часто просять рідних, щоб ті дали їм наркотик в останній раз. Якщо це зробити, то коло замкнеться і все повториться знову.

Що таке ломка наркомана: види і особливості

Кожен вид ломки відрізняється в залежності від того, які саме речовини приймала людина. Тому поведінку наркомана при ломці може бути різним, як і реакції його організму. Хоча, що б там не відбувалося, все одно кожна ломка супроводжується галюцинаціями, агресією, сильними болями, підвищеним рівнем тривожності. Людина буквально не може взяти себе в руки і подумати про те, що все, що відбувається – закінчиться, і немає ніяких монстрів, немає жахів. Її психіка настільки неадекватно сприймає реальність, що людина може зважитися на самогубство, аби тільки припинити свої муки.

Отже, як же з’являються різні види наслідків скасування наркотиків? Симптоми кодеінової ломки у наркомана можуть проявлятися досить оманливо, тому без лікарів допомогти людині взагалі неможливо, а от нашкодити – дуже легко. Про те, скільки триватиме ломка від героїну немає точних даних, зате є багато інформації про те, що вона є однією з найсильніших, дуже негативно діє на організм, тому часто закінчується летальним результатом. Тому при перших ознаках потрібно відразу ж звертатися до фахівців, інакше потім може бути вже занадто пізно. Симптоми метадонової ломки наркомана дуже сильно проявляються у випадках, коли лікування проводиться в домашніх умовах. Річ у тім, що в таких випадках обов’язково потрібно давати організму підтримку у вигляді спеціальних медикаментів. А без них починається найважчий абстинентний синдром.

А коли у людей починається ломка від спайса, багато хто ставиться до неї несерйозно, тому що люди переконані, що спайс – це взагалі не наркотик, а так, іграшки. Тому немає сенсу звертатися за допомогою. Врешті, хворий не отримує необхідної підтримки, дуже сильно страждає і, в більшості випадків, вирішує, що немає сенсу так мучиться, тому знову починає вживати.

Рідним наркомана потрібно чітко розуміти, що навіть якщо зняти фізіологічні наслідки відміни, залишаються психологічні. Люди, які довго вживають, не можуть просто взяти і налаштуватися на те, що без наркотику жити краще. Вони не пам’ятають як це. А багатьом до наркотиків дійсно жилося набагато гірше. І у них просто немає причин боротися з собою. Адже відмова від наркотичних засобів – це постійна боротьба. Кожен день людині доводиться переконувати себе в тому, що вона не повинна приймати дозу.

Колишніх алкоголіків і наркоманів не буває. Ця хвороба невиліковна. Але людина може навчитися жити без допінгів, якщо їй допоможуть, нададуть всю необхідну психологічну допомогу, підтримку. Тому думаючи як зняти ломку, потрібно думати ще й про те, як допомогти людині позбутися від усіх психологічних проблем, надати їй справжній сенс для існування, який буде набагато кращим і цікавішим, ніж речовини.

Боротьба з ломкою: підтримка близьких

Історії про те, наскільки жахлива ломка, постійно ходять в середовищі наркоманів. Тому навіть думаючи про те, що пора б уже зав’язати, люди все одно ніяк не можуть зважитися, оскільки дуже боятися, що їм буде нестерпно погано. Тому завдання близьких не тільки знати, як боротися з ломкою, а й вміти дати своїм рідним впевненість в тому, що вони зможуть це пережити без пекельних мук.

Сучасна медицина пропонує багато реальних рішень, які допоможуть розірвати порочне коло і пережити ломку без страшних болів і галюцинації, через які психіка повністю ламається. Тому задаючись питанням: як полегшити ломку, потрібно не шукати якісь народні засоби в інтернеті, а просто звертатися до фахівців.

Адже ломка може тривати від кількох днів до кількох місяців. І так довго без допомоги не витримає жодна людина. А якщо його фізичне тіло і переживе ломку, то психіка вже точно постраждає. Тому щоб наркоману було максимально комфортно, наскільки це, звичайно ж, можливо, він повинен знаходитися в спеціалізованій установі. Тільки там фахівці проведуть детоксикацію, а також підберуть медикаменти, які зможуть мінімізувати побічні ефекти відміни і прискорити лікування.

Адже щоб людина повністю зав’язала і більше ніколи не поверталася до наркотиків, вона повинна пройти спеціальну психологічну реабілітацію. Тільки психіатр або психотерапевт може допомогти визначити, через що у людини з’явилося пристрасть, які проблеми вона, таким чином, намагався вирішити і про які прикрощі хотіла забути.

При лікуванні в клініці, період ломки значно скорочується, тому що завдяки детоксикації виводяться токсини, які й призводять до ознобу, занепаду сил, безсонні, галюцинацій, подразнення, пітливості і інших симптомів. Відповідно, коли людина легше і швидше проходить період скасування, їй вже набагато простіше почати лікування. Адже для цього є сили.

Крім того, її організм отримує вітаміни та інші речовини, необхідні для відновлення функціонування органів. А, наприклад, при метадоновій ломці це дуже важливо, оскільки даний наркотик сприяє швидкому руйнуванню організму.

Підведемо підсумки. Якщо серед ваших близьких є наркоман, який вирішив зав’язати – простої підтримки і домашнього догляду буде мало. На період ломки обов’язково потрібно відправити його в стаціонар, щоб лікарі змогли підібрати потрібний курс лікування, плюс, у нього не було ніякої можливості дістати нову дозу. Усвідомте, що наркоманія – це страшна хвороба. Але людина може врятуватися, якщо його близькі нададуть всю необхідну допомогу і не будуть намагатися щось робити вдома. Лікування наркоманії можливо тільки в стаціонарі. Завжди пам’ятайте про це.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием