Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Лікування наркоманії в домашніх умовах: як допомогти залежному

Лікування наркоманії в домашніх умовах: як допомогти залежному

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
4 August 2021

Наркоманія – це дійсно страшна залежність, яка змушує людину здійснювати безліч ганебних речей, руйнувати життя собі і оточуючим, йти на злочини. Коли людина стає наркоманом, найчастіше, вона не розуміє і не усвідомлює, що з нею відбувається і наскільки жахлива складається ситуація. Так відбувається через постійний вплив хімічних речовин на організм, розум затуманюється, сприйняття реальності спотворюється, пропадає можливість щось тверезо аналізувати, розуміти нюанси, знаходить вихід зі складних ситуацій.

Плюси і мінуси лікування вдома

Відразу варто відзначити, що плюсів у домашнього лікування немає. Можливо, комусь здається, що “вдома і стіни допомагають”. Але в разі залежності від наркоманії це не працює. Тому відразу ж перейдемо до мінусів:

 • відсутність повного розуміння проблеми. Людина знаходиться серед своїх родичів, які майже завжди не мають необхідного психологічного і наркологічного освіти. Відповідно, вони діють, спираючись тільки на суб’єктивну думку і рекомендації, отримані з джерел, які далеко не завжди є надійними;
 • немає лікарського нагляду. Ломка – це дуже болісний процес, який завжди настає після скасування наркотиків. Він вимагає обов’язкового медикаментозного лікування, яке призначають тільки дипломовані фахівці. Без підтримки організму за допомогою правильно підібраних препаратів, людина може померти, стати інвалідом через відмову органів, або здійснити спробу суїциду, не витримавши болю;
 • відсутність контролю. Коли хворий проходить лікування від залежності, він повинен знаходиться під контролем, щоб не мати можливості зв’язатися зі своїм дилером і отримати нову дозу. У домашніх умовах неможливо проконтролювати хворого, так як за ним нікому стежити 24 на 7. Крім того, наркомани – відмінні маніпулятори, він легко можуть умовити родичів. А ось в клініці їм точно не вдасться отримати дозу або потрапити під вплив сумнівного оточення;
 • нестача аргументів. Коли хворому намагаються пояснити, що йому не варто приймати, в 99-ти випадках це не діє, тому що близькі наркомана не знають, які аргументи дійсно будуть правильними і як їх потрібно подавати.

На жаль, для сучасної людини наркоманія – це одна з головних загроз її життю і здоров’ю. Багато людей наївно вважає, що наркоманом можуть стати тільки слабохарактерні люди або представники нижчих соціальних верств суспільства.

Але, насправді, все зовсім інакше. Як показує статистика, серед успішних людей також дуже багато наркоманів. Тому що на появу залежності погане оточення впливає лише частково. Також є багато інших факторів. Наприклад, сучасна людина живе в стані постійного стресу. Вона намагається домогтися більшого, завжди викладатися по максимуму, бути краще і успішніше за інших. Через це вона бере на себе все більше і більше обов’язків, погано спить, мало відпочиває. Її організм стрімко втрачає ресурси і енергію. І, в якийсь момент, щоб їх заповнити, люди починають вживати наркотики. Сьогодні існує багато наркотичних засобів, які дають тимчасове відчуття бадьорості, прилив енергії, покращують пам’ять, працездатність. Наприклад, метамфетамін або фен. Багато хто починає вживати ці наркотики, переконуючи себе в тому, що це просто потрібно для справи і такий випадок буде одиничним. Але відчувши ефект люди вже не можуть зупинитися. У підсумку, багато хто стає наркоманами, просто тому що намагалися бути успішними.

Також залежність може з’явитися і через особисті трагедії, почуття безвиході, відчуття власної нереалізованості, проблем у стосунках з коханою людиною, сім’єю, друзями. Загалом, причин може бути дуже багато, але результат завжди один – людина стає залежною і їй необхідна допомога.

Коли стає зрозуміло, що хтось із близьких перетворюється або вже перетворився в наркомана, його сім’я починає намагатися вирішити проблему. І дуже часто вони вибирають лікування хворого від наркоманії в домашніх умовах. Цей вихід часто здається ідеальним, адже людина під контролем своїх близьких, до неї немає доступу у дилерів, друзів-наркоманів. Ось тільки багато хто не усвідомлює, що від такого лікування наркомана в домашніх умовах часто немає ніякої користі. Навіть навпаки. Замість того, щоб допомагати своїй близькій людині, люди погіршують ситуацію. Вони загрожують, забороняють, змушують терпіти біль, намагаються її просто ізолювати від світу і перечекати ломку. Такий підхід вже точно не можна назвати правильним. І результативним. Це допомагає лише одиницям. А решта тільки чекає слушного моменту, щоб вирватися з-під контролю і продовжити вживати. До того ж, подібні спроби допомоги часто призводять до агресивної поведінки з боку наркомана. Частими є випадки, коли люди завдають своїм близьким тілесні ушкодження, оскільки ті не дають їм можливості отримати нову дозу.

Тому завжди потрібно розуміти, що вилікувати людину в домашніх умовах – нереально. Але можна дещо зробити, щоб їй допомогти.

Як допомогти наркоману в домашніх умовах

В першу чергу з людиною потрібно спокійно поговорити. Не лаяти, не переконувати, а поговорити про те, що відбувається. Звичайно ж, ніхто не говорить про те, що наркоман відразу ж визнає свої проблеми і піде лікуватися. Але це може наштовхнути на думки, що робити далі і як лікувати наркомана в домашніх умовах. Точніше, як створити для нього ті умови, в яких він прийде до думки звернутися до лікаря за власним бажанням, а не під тиском.

Потрібно усвідомлювати, що у будь-якої залежності є психологічні причини. Вони можуть критися в травмах, розчаруваннях, психічних розладах. Наприклад, депресія, посттравматичний синдром. Тому ні в якому разі не можна вважати наркомана якимось відщепенцем, поганою людиною. Це хвора людина, якій потрібна медична та психологічна допомога.

Тому дуже важливо зрозуміти, що стало каталізатором. Можливо, якщо хворий усвідомить, що причина його залежності криється в певних переживаннях, травмах і таке інше, йому легше буде визнати проблему і почати її вирішувати.

Це все, що можна зробити вдома. Все інше лікування потрібно проводити тільки в спеціалізованій клініці. І зараз ми пояснимо чому.

Послідовність лікування в домашніх умовах

Як вже було сказано вище, лікуватися вдома не можна. Тому якщо говорити про те, що можна зробити вдома, то це, хіба що, допомогу людині в усвідомленні проблеми. Тому якщо ви розумієте, що у близької залежність, тоді зробіть наступне.

 1. Обов’язково зверніться за допомогою до психолога в наркологічній клініці. Він зможе розібратися в ситуації і підкаже, як правильно переконувати людину в тому, що він залежний і потребує допомоги.
 2. У спілкуванні з хворим не погрожуйте, не змушуйте і не маніпулюйте. Використовуйте тільки реальні докази, ті способи впливу, які запропонував лікар.
 3. Створіть максимально спокійну і комфортну обстановку, щоб людина розуміла – у нього є підтримка, його люблять і ніколи не кинуть. Тому що від цього безпосередньо залежить результат.

Тривалість лікування на дому

Багато хто запитує про те, чи можна лікувати вдома, якщо, наприклад, є можливість дістати необхідні медикаменти і навіть викликати лікаря. І, головне, скільки часу це займе. Насправді, це може зайняти все життя хворого. І не дасть результатів. Можливо, в якісь моменти буде здаватися, що людині стає краще, але потім буде відбуватися рецидив. Тому що якщо людина залежна, то без опрацювання всіх своїх проблем з психологом він ніколи не позбудеться від хвороби. Навіть якщо буде щиро цього хотіти.

Як проходить комплексне лікування в стаціонарі

Оскільки у людини спостерігається залежність на психологічному і фізичному рівні, в першу чергу, її організму потрібне очищення. Дуже часто люди не можуть втриматися від вживання наркотиків просто тому, що не в змозі пережити ломку. Так, абстинентний синдром після скасування наркотиків – це дійсно болісно. Коли в організм перестають потрапляти наркотичні хімічні речовини, пропадає відчуття ейфорії. І її замінюють сильні болі, безсоння, параноїдальні думки. Так відбувається тому, що в організмі надто багато токсинів. До того ж, органи просто не справляються з тим навантаженням, яке на них дають. Тому якщо ви думаєте, як очищати організм від наркотиків в домашніх умовах, то повинні усвідомлювати, що це неможливо зробити підручними засобами. Потрібні певні групи медикаментів, які допомагають при ломці після скасування того чи іншого виду наркотиків. І визначити, що саме потрібно, може тільки лікар з досвідом в даній сфері.

Ось чому у всіх кваліфікованих клініках працюють наркологи. Саме ці лікарі призначають медикаменти, які допомагають зняти симптоми ломки, а також дають підтримку організму, щоб зняти навантаження з усіх систем. До речі, лікування від наркотиків в домашніх умовах заборонено ще й тому, що серце, судини та інші органи можуть просто не витримати навантаження. Намагаючись змусити людину зав’язати, не вдаючись при цьому до допомоги професіоналів, можна їй нашкодити, довести до інсульту, інфаркту. Також бували і летальні випадки, оскільки організм, зношений наркотиками, просто не витримував навантаження.

Ось чому варто відмовитися від ідеї лікування від наркоманії лише в домашніх умовах. Пам’ятайте про те, що зекономлені кошти ніколи не повернуть вам близької людини. І ви будете все життя картати себе через те, що перетворили її в інваліда або вона взагалі померла.

Окрім того, що вдома людина ніколи не отримає правильної медикаментозної допомоги, від лікування наркозалежності в домашніх умовах не буде результату ще й тому, що з хворим повинен працювати психолог. Як вже говорилося вище, будь-який вид залежності з’являється через психологічні травми, проблеми. А навіть дуже люблячі близькі люди не зможуть допомогти з ними розібратися, оскільки у них просто немає професійних навичок. Відповідно, вони не розуміють, як правильно відволікати хворого від думок про наркотики, як його перемикати, як опрацьовувати всі його психологічні тригери.

Тому думаючи, як вилікувати наркоманію в домашніх умовах, потрібно просто запитати себе, що ви взагалі знаєте про наркоманів. І якщо ваші знання дуже поверхневі, засновані на соціальних стереотипах, то замість допомоги ви тільки нашкодите людині.

Коли з наркоманом працює психолог, він поступово допомагає людині повернутися в минуле і зрозуміти, що з нею відбувалося в житті, через що вона захотіла, таким чином, піти від реальності. Така опрацювання всіх ключових моментів допомагає усвідомити, що щасливо жити можна і без наркотиків. Але щоб прийти до цього висновку, потрібні місяці. І перебуваючи вдома, в ізоляції, хворий ніколи не зможе цього зробити. Він лише зненавидить всіх, хто намагається допомогти таким чином наркоману в домашніх умовах, стане агресивним або замкнеться в собі.

Тому якщо ви хочете позбавити наркомана від залежності – шукайте клініку з комплексним лікуванням від наркоманії. Тільки там йому дійсно допоможуть. Всі інші варіанти лише погіршать ситуацію, зашкодять його психологічному і фізичному здоров’ю. Пам’ятайте про те, що на здоров’ї економити не можна, особливо якщо його віднімають наркотики.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием