Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Комп’ютерна залежність у дітей і підлітків: чому вона виникає і як її лікувати

Комп’ютерна залежність у дітей і підлітків: чому вона виникає і як її лікувати

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
15 April 2021

Комп’ютерна залежність – це проблема, з якою стикаються люди різного віку. Але, частіше за все в зоні ризику знаходяться діти у віці від десяти до шістнадцяти років. Річ у тім, що саме в цей період остаточно формується дитяча психіка. Відповідно, вона знаходиться в нестійкому стані, тому багато дітлахів через низку причин стають ігроманами. Варто відзначити, що ігроманія сьогодні може спостерігатися навіть у молодших школярів та дошкільнят. Тому батькам необхідно бути особливо уважними і розуміти, в яких ситуаціях комп’ютер – це гарна розвага і помічник, а в яких він може нашкодити дитині.

Комп’ютерна залежність у дітей

Відразу ж варто відзначити, що комп’ютерна залежність і просто любов до ігор – це абсолютно різні речі. Так, багатьом батькам може здаватися, що вони в такому віці розважали себе інакше. Однак потрібно розуміти, що часи змінюються, технології розвиваються, тому й ігри у дітей теж стають іншими. І якщо комп’ютер сприймається дитиною адекватно, то переживати нема про що.

Однак коли це комп’ютерна залежність у підлітків, то тут потрібно вжити заходів. Тому що через такий психологічний розлад, дитина може вести себе дійсно неадекватно. Це страшно звучить, але реально бували випадки, коли підлітки нападали на своїх батьків і навіть вбивали їх через заборону на ігри.

Тому щоб визначити, чи є у дитини залежність, потрібно знати про основні ознаки і розуміти, що відбувається з незміцнілої психікою. Але, навіть якщо батьки точно впевнені в тому, що підліток хворий, все одно потрібно спочатку звернутися до психолога, а потім вже ставити діагнози.

Особливості комп’ютерної залежності: ознаки і наслідки

Існують певні поведінкові симптоми, на які батьки повинні звертати увагу. Варто відзначити, що комп’ютерна залежність підлітків в кожному конкретному випадку має свої нюанси, однак визначається деякими загальними симптомами.

Дитина проводить перед монітором більше трьох годин день, граючи або займаючись інтернет-серфінгом. Якщо ж батьки намагаються якось обмежити час, то все закінчується скандалами, сварками, абсолютним нерозумінням, часто неконтрольованою агресією.

У підлітків прояв комп’ютерної залежності дуже помітний в тому, що вони перестають спілкуватися з однолітками особисто. Якщо спілкування і відбувається, то тільки через соцмережах. При цьому дитина в основному говорить тільки про ігри та комп’ютерну техніку. А оскільки вона більше ні про що не може поговорити, більшості дітей з нею нудно.

 Також, дітям із залежністю взагалі не цікаво нічого, крім комп’ютера. Вони не грають в настільні ігри, не гуляють у дворі з товаришами, не читають книг. Їх неможливо чимось відволікти і зацікавити. Підліток і комп’ютерна залежність стають чимось нерозривним. Навіть якщо дитина і погоджується щось зробити, наприклад, виконати домашнє завдання, то призом за це обов’язково повинен стати ще один сеанс гри. Іншими способами вмотивувати дитину просто не вдається. Така комп’ютерна залежність дійсно потребує лікування, оскільки діти просто гублять сенс в житті, яке навіть не розпочали. Вони стають нездатними аналізувати реальність і правильно розставляти пріоритети. Всі думки і бажання дитини так чи інакше зводяться до ігор або інтернету.

Типи залежності

Багато батьків не усвідомлюють, що мало знати, як виглядає комп’ютерна залежність і її ознаки. Також потрібно розуміти, який саме тип залежності спостерігається у дитини. Адже від цього багато в чому залежить спосіб лікування. Взагалі, існують два основних види, які можуть мати свої підвиди і особливості.

До першого відноситься кибераддикція – тобто саме ігрова залежність. Вона проявляється в тому, що для дитини комп’ютерні ігри стають всим. Якщо у підлітка комп’ютерна залежність саме цього типу, то він знаходиться перед монітором днями і ночами, забуває про їжу, навчанні, не спілкується з друзями. Єдино важливе, що є в його житті – це гра.

Розбираючи, що таке комп’ютерна залежність цього виду, потрібно також вказати, що кибераддикции буває двох типів. Перший вид – захопленість неролевих іграми. Тобто дитина грає в те, де вона повинна показати свої навички, стати кращою. По суті, її захоплює азарт і бажання перемогти. І, з часом, головною метою стає набір очок і місце в топі. Але, коли вона досягнута, дитина ставить нову мету і так відбувається до нескінченності.

Другий підвид більш складний. У цьому випадку дитина захоплюється рольовою грою, причому вона ототожнює себе з персонажем і перестає усвідомлювати, де проходять межі між реальністю і грою. Для неї гра стає реальним світом, в якому вона живе. І хоча дитяча комп’ютерна залежність жахлива в будь-якому своєму прояві, саме таке порушення є найскладнішим і страшним. Тому що діти, які плутають реальність і гру, можуть почати вести себе не просто агресивно, а створювати дійсно небезпечні ситуації, нападати на батьків і близьких. Так відбувається тому, що вони перестають усвідомлювати, що навколо них уже не ігровий, а реальний світ.

Тепер поговоримо про другий основному типі залежності – мережоголізмі. Тут мова йде про безпосередній залежності від Інтернету. Найчастіше такий розлад спостерігається у дітей, які не можуть побудувати стосунки зі своїми однолітками. В інтернеті вони знаходять якусь віддушину, однодумців. Листуючись на форумах, в чатах, соціальних мережах, діти шукають коло спілкування, з яким їм буде краще, ніж в реальності. Звичайно ж, така залежність не така страшна, як кибераддикції. Але тут все одно потрібно вирішувати проблеми, правда, трохи іншого характеру. А саме розбиратися з психологом, чому дитина не здатна побудувати відносини з однолітками в реальному світі. Причин може бути безліч причому майже завжди винні зовсім не діти. Часто вина лежить на батьках, вчителях, бувають проблеми і в оточенні. Загалом, з цією проблемою потрібно справлятися, чи не забороняючи дитині Інтернет, а допомагаючи йому соціалізуватися в реальному світі.

Чому комп’ютерна залежність так небезпечна

В першу чергу, через таку залежність можуть виникнути серйозні проблеми з психікою. Як вже говорилося на початку статті, діти і підлітки ще психічно нестабільні, тому будь-які стреси, сильні емоції призводять до того, що у них можуть розвиватися різні патології. А коли дитина повністю занурена в вигаданий світ – це серйозний удар для психіки.

Крім того, залежні діти втрачають зв’язок з однолітками або навіть не намагаються його налагодити. Через це вони починають відчувати себе зайвими в реальному світі, ще більше замикаються. Деякі стають дуже агресивними.

Крім психічних відхилень, комп’ютерна залежність впливає і на загальний фізичний стан. По-перше, коли дитина проводить біля монітора дуже багато часу – у неї починає погіршуватися зір. Також у багатьох дітей спостерігається сльозоточивість, головні болі.

Ще у залежних часто буває ожиріння. Діти не хочуть рухатися, займатися спортом. Вони постійно сидять перед монітором, там і їдять, причому, найчастіше, абсолютно нездорову, шкідливу їжу. А якщо людина їсть і грає, її мозок настільки поглинений тим, що відбувається на екрані що вона не помічає скільки з’їла. Це призводить до переїдання.

А ще відбувається зниження імунітету, тому що діти зайвий раз не виходять на вулицю, постійно знаходяться в задушливому приміщенні, тому їх організм перестає опиратися бактеріям. Що і призводить до частих простудних та респіраторних захворювань.

Надмірне захоплення комп’ютером також може призвести до порушень пам’яті і безсоння. Найчастіше таке відбувається в тих випадках, коли діти грають цілодобово, сплять по кілька годин, причому це може бути як вдень, так і вночі. У підсумку, їх мозок настільки сильно перевтомлюватися, що дитина починає плутати сон, реальність, забувати, що з нею відбувається і вести себе не зовсім адекватно.

Що робити, якщо дитина залежна

В першу чергу, запитати у себе: чому так сталося? Так, в тому, що підліток став ігроманом, в більшості випадків винні батьки, як би вони це не заперечували. Адже сьогодні у всіх дітей є гаджети, доступ до інтернету, але чомусь одні просто грають в задоволення і не забувають про соціальне життя в реальності, а інші йдуть у віртуальний світ з головою.

Тому батьки повинні розібратися, чому їх дитині комфортніше в віртуальному світі, а лише після того, як вони зрозуміють причину, починати щось робити.

Відразу ж варто сказати, що на таких залежних дітей немає сенсу кричати, їм не варто погрожувати, залякування теж не допоможе. Необхідно прийняти, що у дитини є деяка проблема, хвороба. І від неї неможливо позбутися криками і погрозами. Тут потрібно вирішувати ситуацію зовсім інакше, і розібратися з усім можна тільки в тому випадку, якщо дитина почне довіряти батькам. А у таких дітей часто проблеми з довірою, тому що якби їх було вдосталь, то хлопці не йшли б від реального світу в ігри і віртуальне спілкування.

Щоб завоювати довіру, потрібно показати свій інтерес до захоплення. Зрозумійте, що в самих іграх немає нічого поганого. Вони розвивають спритність, хорошу реакцію, вчать швидко приймати рішення. Тому не потрібно говорити дитині, що ігри – зло. Навпаки, постарайтеся її зрозуміти. Якщо підліток усвідомлює, що батьки для нього не вороги, він зможе спокійніше реагувати на ваші слова і навіть може почати прислухатися до порад.

Але навіть якщо ви і збудували з дитиною довірливі відносини, пам’ятайте про те, що від залежності просто так не позбудешся. Тому звернення до психолога тут обов’язкове. Спочатку батьки можуть сходити самі, щоб фахівець розповів їм, як умовити дитину почати лікуватися. А потім вже приходити разом з підлітком.

Лікування комп’ютерної залежності – це довгий процес, схожий на лікування від наркоманії. Але з усім можна впоратися, якщо батьки наберуться терпіння і будуть працювати спільно з психологом.

А ще якщо вони будуть пам’ятати про те, що від будь-яких психічних захворювань лікує любов і щира турбота.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием