Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Як допомогти залежному від наркотиків кинути і повністю вилікуватися

Як допомогти залежному від наркотиків кинути і повністю вилікуватися

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
10 September 2020

Залежність від наркотиків – це серйозне захворювання. Люди стикаються з ним частіше, ніж могли уявити. Тому, опинившись в такій ситуації, вони просто не знають, що робити. Більшість взагалі не розуміє, як треба допомагати наркоману. А ті, хто щось десь чув, часто використовують абсолютно неправильні методики. А все тому, що існують десятки, сотні відвертих шарлатанів, які просто хочуть отримати гроші. Вони розповідають справжні «казки» про те, що наркомана можна вилікувати за один сеанс; як допомогти синові наркоману, відправивши його на працетерапію; як добре працює кодування. Ось тільки все це – лише спосіб витягнути гроші з довірливих людей, що опинилися в жахливій ситуації. Тому якщо щось подібне сталося з кимось із ваших близьких, для початку потрібно заспокоїтися. Так, такі проблеми можна вирішувати тільки в тому випадку, якщо ви спокійні, впевнені в своїх силах і холоднокровні. Тому що істерики, крики, образи вам точно не допоможуть. Навпаки, вони погіршать ситуацію в цілому, і стан хворого зокрема.

Пам’ятайте про те, що подібні проблеми не вирішуються за один день. Потрібно набратися терпіння, а також обов’язково звернутися за допомогою. Отже, як допомогти наркозалежній людині? Зараз ми розповімо про те, що потрібно і чого не варто робити, якщо ви бачите, що сталося непоправне. Відразу ж хочемо зробити застереження: перш ніж ставити діагноз, спочатку проконсультуйтеся в наркологічній клініці. Можливо, ваш близький зовсім не наркоман. А ознаки, які ви побачили, можуть бути симптомами психічного розладу, реакції на якісь події в житті тощо.

Як можна допомогти наркоманам кинути вживати

Щоб почати роботу з наркозалежним, спочатку потрібно самим визнати існування проблеми. На жаль, багато хто просто не можуть прийняти думку, що їхній друг, брат, сестра, улюблений син або дочка стали наркоманами. Вони обманюють себе, переконують, що нічого страшного не відбувається. Потім намагаються лікувати якимись зовсім незбагненними методами, як народна медицина або екстрасенси. А якщо нічого не виходить, то відправляють на кодування.

Тому якщо ваші підозри підтвердилися, спочатку переосмисліть те, що сталося і прийміть те, що ваш близька людина хвора. Так, наркоманія – це хвороба, яка так само страшна, як і рак або інші тяжкі захворювання. І її не можна вилікувати за один сеанс, тут не допоможуть крики, шантаж і погрози. У цій ситуації потрібно діяти спокійно, чітко, без зайвих емоцій і нервових зривів. Якщо вам важко – опрацьовуйте це з психологом наркологічної клініки, але ніколи не зриватися на хворому. Тому що він просто закриється від вас і почне вживати ще більше.

Отже, як допомогти людині позбутися наркотичної залежності? На початку варто проаналізувати ситуацію і хоча б прикинути, що могло стати причиною вживання. Річ у тім, що люди ніколи не стають наркоманами просто так. Так, існує думка, що це – доля маргіналів або «мажорів». Але таке ставлення до проблеми – самообман. Просто ніхто не хоче визнавати, що в його хорошій, дружній, успішної сім’ї раптом з’явився наркоман. Людям легше закрити очі, ніж визнати, що не все так добре в житті близької людини і через певні психологічні травми, особисті трагедії або інші фактори вона почала вживати.

Тому якщо хочете зрозуміти, як допомогти наркоману позбутися залежності, не намагайтеся закривати очі на правду. Повірте, чим раніше ви розберетеся в причинах того, що відбувається – тим простіше вам буде переконати наркомана в тому, що він повинен лікуватися. Багатьом здається, що дуже складно зрозуміти, що у людини відбувається в голові. Але це теж самообман. Навіть якщо на певному етапі вона закрилася, раніше точно були якісь «дзвіночки», на які просто ніхто не звернув уваги. Тому подумайте про все, що могло послужити причиною такого розвитку подій, і вже відштовхуючись від цього, пробуйте розмовляти з хворим.

Як допомогти наркоманам повністю кинути вживати: як поговорити з людиною

Щоб розмова вийшла продуктивною, відразу ж налаштуйте себе на те, що людина буде сприймати вас з побоюванням, агресивно або просто не захоче слухати. Коли з’являється залежність, люди намагаються переконати себе, що все нормально, тому не хочуть слухати нічого, що могло б знищити цю ілюзію. Тому не варто брати на себе роль експерта, людини, який все знає і все розуміє. Таке зверхнє ставлення точно не дасть результату.

Вирішуючи, як переконати людину відмовитися від наркотиків подумайте про те, що може переконати хворого. У кожної людини є речі, які для нього дійсно важливі. Це може бути сім’я, кар’єра, якісь захоплення і багато іншого. Причому іншим це може здатися дрібницею, але, для конкретного індивіда це буде дійсно важливо. Спробуйте переконати наркозалежного, використовуючи саме такі важелі тиску. Але не дозволяйте собі злитися, дратуватися, вказувати. Ви повинні показати, що розумієте проблему, розумієте його стан і бажання. Але також розумієте і те, що це його знищить. Тому і хочете допомогти, а не тому, що такий правильний, «в білому пальто», дивитеся на нього, як на нікчему.

Ставлячи собі за мету психологічно вплинути на наркомана, потрібно також пам’ятати про те, що ви не зможете вирішити проблему за один день. І викликати санітарів, які його скрутять і відвезуть в лікарню – це не вихід. Екстрену допомогу можна використовувати лише в тому випадку, якщо трапилася передозування і потрібна термінова детоксикація організму. У будь-яких інших ситуаціях людина повинна погодитися хоча б на зустріч з лікарем. Нехай вона буде далі наполягати на своєму, але хоча б добровільно піде на прийом. Навіть щоб довести, що це ви не праві.

Дуже важливо звернутися на цьому етапі за допомогою до психолога з наркологічної клініки. Або будь-якого іншого психолога, який спеціалізується саме на проблемі лікування наркозалежних. Тільки такі професіонали знають, як виводити з наркозалежності, і що потрібно робити родичами хворих, щоб їм допомогти.

У процесі спілкування з лікарем дуже важливо розповісти йому все, нічого не приховуючи. Тільки бачачи повну картину, фахівець зможе дати рекомендації, які дійсно допоможуть налагодити контакт з хворим і вмовити його. Пам’ятайте про те, що наркоманія – це хвороба і вам не повинно бути соромно через те, що хтось із близьких захворів. Соромно не допомогти людині вирішити цю проблему. Тому спокійно розкажіть про те, що відбувається, про всі свої підозри, поділіться припущеннями, а потім неухильно виконуйте те, що порекомендує вам лікар. Ваше головне завдання – умовити людини піти в клініку, де з ним працюватимуть наркологи та психологи, забезпечуючи комплексне лікування і допомогу всіх видів.

Клініка доктора Кадирова саме така. Тут немає кодування, працетерапії та інших сумнівних способів лікування. З хворими працюють лікарі, які мають величезний досвід. Вони знаходять індивідуальний підхід, розбираються в проблемах і причинах, опрацьовують з людиною травми з минулого, щоб вона змогла спокійно жити без наркотиків і радіти. Звертайтеся, вам тут допоможуть.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием