Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Як допомогти близькій людині кинути пити: чому люди стають алкоголіками і як на них вплинути

Як допомогти близькій людині кинути пити: чому люди стають алкоголіками і як на них вплинути

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
14 September 2020

Питання про те, «як кинути пити» частіше хвилює не алкоголіків, а їх близьких. І це зрозуміло, тому що людина, яка вживає, рідко усвідомлює проблему. Звичайно, бувають ситуації, коли люди самі розуміють, що з ними відбуваються страшні речі і хочуть зупинитися. Але це швидше виняток, ніж правило. Спочатку про те, як позбутися від алкоголізму замислюється саме сім’я алкоголіка. І це не дивно, адже коли людина вживає, страждають її близькі. Дуже часто вони стають жертвами морального і навіть фізичного насильства.

Однак не варто вважати, що всі алкоголіки агресивні, злісні і неадекватні. Є багато спокійних людей, які просто відключаються. І часто їх сім’ї навіть не особливо звертають увагу на те, що відбувається. Тому що вони звикли: алкоголік це той, кричить і б’є, а якщо цього не відбувається, значить з людиною все нормально.

Саме через такі неправильні погляди ситуація погіршується настільки, що коли рідні починають бити на сполох і вирішувати, як хворому кидати пити самостійно, він просто не може цього зробити. Більш того, він взагалі вже не в змозі тверезо мислити, оскільки знаходиться на третій або четвертій стадії. А це ті стадії, коли хворий не може прожити без алкоголю і дня. Він постійно вживає, шукає спосіб, щоб випити. Саме такі алкоголіки залишаються без роботи, пропивають все гроші, речі, можуть навіть продати комусь житло, мало не за одну пляшку.

Тому дуже важливо усвідомити проблему і вирішити її до того, як ситуація стане настільки жахливою. Але щоб зрозуміти, як перестати пити алкоголь залежному, як йому допомогти і мотивувати, спочатку потрібно розібратися, через що саме виникає хвороба.

Чому люди стають алкоголіками

Багато хто не знає як же кидати бухати, бо не розуміють, чому почали це робити. У нашому суспільстві поширена думка про те, що люди п’ють, тому що їм нудно, нема чим зайнятися, вони не хочуть брати на себе відповідальність. До алкоголіків часто ставляться гидливо, кажуть, що вони самі вибрали цей шлях і самі у всьому винні, Так, це дійсно правда, ось тільки є один нюанс – така хвороба, як алкоголізм не розвивається без причини. І жодна нормальна людина не захоче знищувати своє здоров’я, пити навіть тоді, коли не лізе, пити, тим самим знищуючи кар’єру, відносини в родині.

Тому вирішуючи, як позбутися від пияцтва, спочатку потрібно визнати те, що воно виникає через психологічні проблеми і травми, які є у людини. Людям, народженим в СРСР і які виросли на пострадянському просторі все життя вкладали в голову думку про те, що все у них нормально, у воєнний час жили гірше тощо. Відповідно, багато хто взагалі не вміє себе чути, розуміти, що відбувається в душі. Вони бояться ділитися своїми переживаннями, тому що знають – навколишні їх не зрозуміють, засудять, висміють. Через це людина мовчить, негатив всередині накопичується і з’являються депресивні думки, суїцидальні настрої. А оскільки люди вважають, що так поводитися не можна і думати таке – це гріх, адже нічого ж страшного не відбувається, а навіть якщо відбувається, то треба терпіти, це і призводить до психологічних травм, розладів, які стають причиною постійно пригніченого стану. І щоб вийти з цього стану, люди починають вживати алкоголь.

Тому якщо вас хвилює, як швидко кинути пити, то спочатку подумайте про те, що привело вашу близьку людину до такої залежності. Багатьом складно змиритися з тим, що їхні рідні почали пити не через примхи, а тому, що їм було погано. Це дійсно складно визнати, але якщо так не вчинити – ви точно не зрозумієте, як позбутися від пияцтва і все, що ви будете робити, не дасть результату. Тому що основна допомога, яку повинен отримувати залежний від близьких – це підтримка і розуміння його проблеми. А якщо ви будете знецінювати те, що відбувається, то він відчує себе ще більш нещасним і закриється від вас, ховаючи своє горе «на дні пляшки».

Після того, як ви приймите цю ситуацію і перестанете думати, як швидко кинути пити, а почнете думати про те, як дійсно допомогти людині, варто розібратися в причинах того, що відбувається. На цьому етапі багато хто розводить руками, оскільки вважає, що рідні їм нічого не розповідають. Звичайно, це частково вірно, але, насправді, будучи поруч з кимось роками, ми багато помічаємо. Просто не хочемо звертати увагу. Тому якщо вас цікавить, як правильно кинути пити вашому близькому, доведеться проаналізувати все, що відбувається, щоб знайти потрібні слова і умовити хворого. Адже на наступному етапі вам доведеться переконувати алкоголіка відправитися на лікування. І це – найскладніше і найвідповідальніше завдання, з якою може впоратися лише той, хто дійсно розуміє і підтримує хворого.

Отже, постарайтеся проаналізувати ситуацію і подивитися на неї відсторонено. Багато хто не може зрозуміти, в чому справа, оскільки надто сильно переживають і починають думати: «у нас такого не могло статися, це не правда, цього не може бути». На жаль, може бути все. І таке заперечення, виправдання, сором не викорінять проблему, а лише ускладнять ситуацію. Тому постарайтеся розібратися в тому, що відбувалося, що могло призвести до депресії, травм і так далі.

Варто зазначити, що хоч кожен випадок і є індивідуальним, більшість груп проблем дуже схожі. Перелічимо основні з них.

 1. Людина не задоволена стосунками з родиною: батьками, бабусями-дідусями, братами і сестрами. З дитинства вона відчувала, що нікому не потрібен або, навпаки, гиперопеку. Вона не може налагодити стосунки, не відчуває себе частиною сім’ї, намагається заслужити любов і у неї не виходить. Або, навпаки, занадто відсторонюється від усіх, оскільки не витримує тиску, пригнічення тощо.
 2. Хворий пережив травматичних досвід в особистих відносинах. Це може бути все, що завгодно, починаючи від смерті коханої людини і закінчуючи аб’юзом. Неважливо, що сталося, але якщо ця подія психологічно травмувала людину, вона може почати шукати способи забутися. А оскільки оточення далеко не завжди дає потрібну підтримку, люди знаходять віддушину в алкоголі, оскільки це найпростіший спосіб вирішення проблеми. Принаймні їм так здається.
 3. У алкоголіка є відчуття нереалізованості. Так часто відбувається з тими, хто не зміг зайнятися улюбленою справою. Наприклад, людина хотіла стати художником, а її змусили піти на економіста. Вона мучиться, страждає, відчуває, що життя проходить повз, але не може нічого з цим зробити. І щоб хоч якось заглушити свої переживання, починає пити.
 4. Післяпологова депресія. Це одна з найстрашніших причин, оскільки від поведінки молодої матері багато в чому залежить те, що буде відбуватися з її дитиною в подальшому. І якщо жінка починає пити, вона вже не може дати малюкові все необхідне. Багато хто не усвідомлює жах післяпологової депресії, тиснуть на жінку заявами про те, що вона повинна радіти. І це призводить до таких наслідків, як алкоголізм.
 5. Проблеми з соціалізацією. Часто це стає причиною підліткового алкоголізму, оскільки діти не можуть вписатися в компанію однолітків і намагаються зробити це за допомогою алкоголю. Але часто трапляється, що і дорослим теж хочеться або доводиться пити, щоб налагодити якісь дружні відносини або хоча б їх подібність.

Всі перераховані вище причини – це лише основні чинники, які можуть вплинути на людину, але, в більшості випадків, саме вони і стають тим поштовхом, який веде до розвитку залежності. Тому дуже важливо проаналізувати ситуацію, що склалася, і перш ніж думати, як кинути пити горілку комусь із близьких, подумати про те, як мотивувати людину це зробити.

Після того, як ви хоча б трохи розберетеся в проблемі, можна спробувати поговорити з хворим і обговорити як йому кидати пити. Однак будьте готові до того, що людина не захоче йти на контакт. І це нормально, оскільки вона не бажає виходити зі своєї зони комфорту, адже за її межами йому дійсно погано. Тому не варто злитися, погрожувати і ображатися. Замість цього зверніться в наркологічну клініку.

Чому потрібно лікуватися саме в клініці

Багато хто не зовсім розуміє, як прибирається сильна залежність від алкоголю, тому хочуть, щоб все вирішили за один сеанс. І цим користуються шарлатани. Як вже говорилося вище, алкоголізм – це хвороба, що виникла через психологічної проблеми. А це означає, що і вирішити таку проблему може психолог, який пропрацює з хворим все травми. А ті, хто розповідає, як ефективно кинути пити за один сеанс, точно цього не дадуть. Тому подібне «лікування» небезпечне, адже людина буде мучитися від своїх проблем і шукати спосіб випити.

Тому щоб зрозуміти, як перестати приймати алкоголь, потрібно звернутися до психолога. А щоб людина захотіла до нього піти, необхідно її переконати. Для цього варто поспілкуватися з лікарем його близьким. Важливо щоб вони розповіли про ситуацію, що склалася нічого не приховуючи, і не намагалися дізнатися, як швидко кидати пити, перебуваючи в домашніх умовах. Тому що це просто неможливо. І будь-який досвідчений лікар скаже вам про це.

Важливо вислухати всі рекомендація лікаря, які він дасть, і переконувати хворого, використовуючи тільки ті методики, які він порадить. Пам’ятайте, що єдина відповідь на питання: як зав’язати з алкоголем назавжди? – це прийти на лікування добровільно. Тому вам потрібно набратися терпіння і визнати, що лікування буде тривалим. І ніхто з фахівців не дасть відповідь на питання: як самому вдома позбавлятися від алкогольної залежності? Але зате лікарі допоможуть розібратися в проблемі, і навчитися жити без алкоголю дійсно щасливо.

У клініці доктора Кадирова пропонують саме таку допомогу. Звертайтеся, спілкуйтеся з психологом, переконуйте своїх близьких лікуватися і нехай вони будуть здорові.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием