Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Дитяча наркозалежність: що робити, якщо біда прийшла в вашу родину

Дитяча наркозалежність: що робити, якщо біда прийшла в вашу родину

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
15 April 2021

Дитяча наркоманія – це одна з найстрашніших, страхітливих проблем, з якою стикається сучасне суспільство. На жаль, незважаючи на такий феноменальний розвиток технологій, величезну кількість можливостей, що відкриваються перед дітьми та підлітками, все одно, наркоманія серед дітей залишається дуже серйозною проблемою. Так відбувається тому, що діти та підлітки часто мають доступ до наркотичних речовин, при цьому поряд з ними немає дорослих людей, які допоможуть, дадуть добру пораду, чи не будуть засуджувати, а прислухаються до дитячих проблем і докладуть усіх зусиль, щоб їх вирішити.

Дитяча наркозалежність: через що вона з’являється

Найчастіше діти, які пробують наркотики – це ті, хто залишився без батьківської уваги та турботи. Чуючи таке формулювання, багато хто відразу ж думають про те, що дитяча наркоманія буває тільки у дітей, які опинилися в дитбудинках або ж їхні батьки самі є алкоголіками, наркоманами. Але, насправді, діти, а особливо підлітки, часто пробують наркотики незалежно від того, наскільки соціально захищеною, успішною, багатою, зразковою вважається їхня сім’я. Часто буває так, що батьки є дуже важливими, впливовими членами суспільства, яких називають прикладом для наслідування. А їхні діти виявляються наркоманами.

Так відбувається тому, що дитина часто не отримує необхідної уваги й залишається наодинці зі своїми проблемами. Дитяча залежність, як і доросла, виникає в тих випадках, коли людина залишається наодинці з самою собою. У неї є якісь переживання, прагнення, образи, почуття, які їй потрібно висловити близькій людині. В даному випадку – батькам. Але батьки не можуть і не хочуть звертати уваги на такі «дрібниці». Ось тому діти й намагаються знайти віддушину в різних наркотичних речовинах.

Частина зовсім юних наркоманів починає вживати, оскільки вони не хочуть залишатися «білими воронами». Таким чином вони намагаються завоювати повагу однолітків, стати «своїми». Але, як би там не було, в будь-якому випадку, така поведінка теж є наслідком відсутності уваги, допомоги від батьків. Тому що вони не бачать, що їхня дитина зіткнулась з проблемою соціалізації, ніяк не намагаються цю проблему вирішити. Природно, рано чи пізно дитина вирішує, що допомоги їй чекати нізвідки. Тому починає намагатися розв’язати проблему самостійно. І, в результаті, це призводить до залежності.

Але, якщо така ситуація склалася, батькам не варто кричати, лаяти та намагатися «наставити на шлях істинний» за допомогою заборон, шантажу і так далі. Це не допоможе, а тільки підштовхне дитину до того, щоб ще більше закритися і зрозуміти, що вдома вона ніколи не отримає підтримки. Замість цього потрібно проаналізувати свою поведінку і, звичайно ж, звернутися до фахівців.

Як зрозуміти, що у дитини є залежність

Дитяча наркоманія ознаки якої помітити не так вже й просто – це дійсно проблема сучасного суспільства. І щоб вчасно допомогти своїй дитині, потрібно проаналізувати її поведінку.

Те, що дитина залежна, можна визначити по психологічному стану і фізичним симптомам. Далі ми наведемо найбільш поширені з них. Але, перш ніж робити остаточні висновки, потрібно попередньо проконсультуватися з фахівцем. Тільки він може точно зрозуміти, чи є причини для тривоги або ж проблема криється в чомусь іншому.

Серед фізичних і психологічних ознак можна виділити наступні:

 • у дитини відбуваються часті і безпричинні перепади настрою, вона може бути занадто млявою і занадто активною;
 • спостерігається безсоння;
 • дитина відмовляється від їжі або проявляє нездоровий апетит;
 • часті розлади шлунку;
 • розширені зіниці;
 • тремтіння;
 • дитина не може сконцентруватися, у неї різко знижується успішність у школі;
 • підвищена чутливість – вона може почати плакати через будь-яку дрібницю, або, навпаки, проявляти агресію, поводитися неадекватно.

До речі в таких ситуаціях при дитячій наркозалежності варто дзвонити на гарячу лінію. Особливо якщо відбувається щось надзвичайне, наприклад, підліток погрожує суїцидом, йде з дому. Фахівці допоможуть батькам хоча б стабілізувати ситуацію, перш ніж звертатися за кваліфікованою допомогою в клініку.

Також дитяча і підліткова наркоманія проявляється і в тому, що дитина може дуже різко змінити своє коло спілкування, почати красти гроші, постійно брехати, йти на конфлікт без приводу. У такій ситуації багато батьків кричать на дітей, забороняють їм дружити з людьми, які здаються їм небезпечними. Але, подібна поведінка лише погіршує ситуацію. У стані наркотичного сп’яніння і в періоди пошуків нової дози, дитячий незміцнілий організм дуже сильно страждає. І мова йде не тільки про органи, а й про психіку. Тому будь-який тиск без контролю фахівців, поступово може призвести до серйозних психічних відхилень і порушень в сприйнятті реальності.

Проблеми дитячої та підліткової наркоманії: куди звертатися

Якщо дитина стала жертвою наркотичної залежності, потрібно обов’язково звертатися тільки в спеціалізовані клініки. Сьогодні існує безліч установ, які пропонують допомогу. Але тут є один «підводний камінь». Річ у тім, що часто подібні заклади – це лише так звані реабілітаційні центри, які пропонують все лікувати працетерапією. Тобто, підлітка відправляють в закритій пансіонат, де він тяжко працює, не отримує ніякої психологічної допомоги, зате може піддаватися знущанням від персоналу. Такий спосіб лікування називають дуже ефективним, адже людина вимотується так, що у неї не залишається сил думати про наркотики.

Так, це дійсно правда, ось тільки подібний підхід ще більше підриває психіку і більшість після такого лікування повертається до наркотиків, а ще підлітки остаточно перестають довіряти батькам. Тому що замість кваліфікованої допомоги і рішення проблем, від яких вони біжать, діти отримують тільки приниження і знущання.

Тому якщо визначили, що у дитини наркоманія, потрібно звертатися тільки в спеціалізовані клініки, де працюють кваліфіковані психологи, наркологи і терапевти. Тільки в такому закладі працюватимуть як з підлітком, так і з батьками. Лікарі зможуть визначити, чому саме з’явилася залежність, і дадуть рекомендації батькам, а також стабілізують психологічний стан хворого.

Клініка доктора Кадирова пропонує саме таку допомогу, тому якщо у вашій родині трапилася біда – не зволікайте і звертайтеся до фахівців по з лікування наркозалежності.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием