Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Бутират – лікарський препарат, який перетворився на небезпечний наркотик

Бутират – лікарський препарат, який перетворився на небезпечний наркотик

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
22 April 2022

Багато наркотиків – це препарати, які спочатку розробляли, щоб рятувати людей. Всім відомо, що той самий героїн спочатку був препаратом, яким лікували кашель. А потім виявилось, що він викликає страшну залежність.

І бутират не став винятком. Він також опинився серед тих лікарських препаратів, які одурманюють свідомість, отже, викликають залежність. У цій статті ми розповімо про те, що таке бутират, як він з’явився, як визначити симптоми залежності та допомогти людині з нею впорається.

Історія виникнення бутирату

Бутират – це препарат, який розробляли як ліки, що мають седативну дію і допомагають впоратися з розладами нервової системи. Бутират натрію – похідна від гамма-оксимасляної кислоти. Його почали застосовувати у медицині у 60-х роках. Але незабаром стало зрозуміло, що це заспокійливе шкодить людям, а не допомагає. Коли людина приймала препарат, вона починала відчувати загострення сексуальних відчуттів, розслабленість, ейфорію. Такі відчуття подобалися людям, їм хотілося відчувати їх знову і знову. У результаті починала з’являтися залежність. Тому лікарі швидко розпізнали бутират як наркотичну речовину та перестали його використовувати у лікуванні. Але люди вже дізналися про його існування, і наркомани почали використовувати препарат, щоби створювати ілюзію радості.

Що таке бутират і чому він такий небезпечний

Бутират як наркотик небезпечний тим, що він викликає залежність та звикання. Така дія препарату на психіку пояснюється тим, що він відноситься до психоактивних речовин групи депресантів. Такі речовини мають гальмівну дію, відповідно пригнічують психологічне збудження. Саме тому спочатку бутират і використовували як заспокійливе під час лікування психологічних та неврологічних розладів. А потім побачили, що ефект від дії препарату дуже схожий на ефект від алкоголю, екстазі, опіоїдів. Така дія бутирата і призвела до того, що його перестали використовувати у медицині.

Хоча ще в 90-х роках минулого століття його застосовували як БАД. Спортсмени використовували цей препарат, щоб нарощувати мускулатуру, тому що в ньому є гормон росту. Також у деяких країнах, у контрольованому дозуванні бутират застосовується, щоб коригувати сон, покращувати мозкову активність. Ще його застосовують як анестезію.

Сьогодні препарат не можна купити без рецепта, тож народні умільці швидко почали виготовляти свій бутират. Щоправда, як основу вони використовували промисловий розчинник, через що наркотик став ще більш небезпечним. Його можуть продавати як у вигляді порошку, так і у вигляді рідини. Ефект від бутирата майже завжди однаковий. Але чим гірша основа для препарату – тим більший негативний вплив на організм.

Відмінність бутирата від багатьох наркотичних речовин у цьому, що у людини не з’являється хімічної залежності, принаймні під час перших прийомів Але якщо відбулося передозування, особливо у разі змішування наркотику з алкоголем, ефект може бути сумним.

Чому бутират небезпечний для здоров’я та психіки

Щоб розібратися, чому такий небезпечний цей препарат, потрібно розуміти, як поводяться і почуваються наркомани під бутиратом. Важливо розуміти, що стан залежить від дозування. З медикаментозною метою препарат застосовують у мінімальній кількості. У деяких пацієнтів однаково спостерігається сплутаність свідомості, нудота, галюцинації. Якщо ж дозування підвищується, а це необхідно, щоб отримати наркотичний ефект, стани можуть бути різними. А це означає, що бутірат викликає різні наслідки.

 1. Вживання до 1,5 г. Людина відчуває радість, ейфорію. У неї чудовий настрій, з’являється відчуття того, що більше не існує жодних проблем. Хочеться танцювати, спілкуватись. Люди, вживаючи бутират у такій дозі, перестають бути сором’язливими, просто йдуть на контакт. Також з’являються гостріші відчуття під час сексу, у чоловіків покращується ерекція. У тих, хто вживає такі дози регулярно, з часом з’являється залежність від бутирата.
 2. Вживання 1,5 – 2,5 г. Люди стають неадекватними, оскільки їм складно контролювати те, що вони роблять та кажуть. Вони часто повторюють ту саму фразу, той самий рух. Їхні промови стають безглуздими.
 3. Вживання 2,5 – 3 грами. У випадку, коли людина приймає таку кількість препарату, стає дуже яскраво видно шкоду бутирату. Тому що люди стають не просто неадекватними. Вони не можуть контролювати сечовипускання, дефекацію, з’являються провали в пам’яті, людину нудить, рве.
 4. Вживання від 3,5 до 7 г. Така кількість препарату – це стовідсоткове передозування, яке може призвести до смерті. Якщо людина вживає бутират у кількості 3,5 г, побічні ефекти виявляються у втраті свідомості. Якщо наркоман прийняв 5 грамів – він впадає в кому. А у разі вживання 7-ми грамів відбувається пригнічення дихання і людина вмирає.

Бутират у вигляді порошку, пігулки, рідини – це завжди наркотик, який навіть у невеликих дозах призводить до неприємних наслідків. Перебуваючи в ейфоричному стані, людина перестає себе контролювати. А це означає, що вона легко може перетворитися з душі компанії на того, хто говорить дурниці, поводиться недоречно, неадекватно. Також людина під бутиратом може відчувати сильне сексуальне збудження, через що починає неадекватно поводитися з партнером, навіть малознайомими людьми. Безладні статеві зв’язки – це один із наслідків вживання препарату. А оскільки людина перебуває у стані ейфорії, вона рідко замислюється про наслідки. А це означає, що значно зростає шанс підхопити венеричне захворювання, завагітніти. До речі, жінки, які регулярно вживають бутират, часто страждають на безпліддя.

Тривале вживання бутирату призводить до пошкоджень мозку. Людина може стати інтелектуальним інвалідом. Також у багатьох залежних від бутирату спостерігаються проблеми з нирками, печінкою.

Небезпека бутирата ще в тому, що людина, як і у випадку з алкоголем, не може контролювати себе під час вживання наркотику. Вона не зможе зупинитися вчасно, через що відбудеться передозування. А якщо змішувати бутират з іншими видами наркотиків, наприклад, амфетаміном, вони можуть викликати настільки сильні галюцинації, що людина втратить зв’язок з реальністю. А це означає, що у неї може швидко розвинутися психіатричне захворювання.

Ефект від бутирату триває близько чотирьох годин. Потім, як і після будь-якого наркотику, починається стан похмілля. До речі, близькі хворого часто не розуміють, що він вживає бутірат, а не п’є алкоголь. Зрозуміло стає тоді, коли залежний починає поводитися абсолютно неадекватно.

Якщо хтось із ваших близьких страждає від бутиратної залежності, потрібно якомога раніше звернутися за допомогою. Важливо розуміти, що передозування може статися будь-якої миті. Тому не можна марнувати час і очікувати, що людина покине сама. Ця залежність дуже схожа на героїнову. А значить, у разі скасування, почнеться сильна “ломка”, з якою неможливо впоратися без спеціальних препаратів. Тому важливо вчасно звернутися по допомогу до лікарів. Вони проведуть огляд, визначать стадію залежності та призначать медикаментозне лікування, яке допоможе не лише зняти “ломку”, а й позитивно вплине на органи, які постраждали від бутирату (печінка, нирки).

Клініка доктора Кадирова завжди готова допомогти залежним від бутірату. Тут працюють професіонали з великим досвідом, які знають, як знайти індивідуальний підхід до кожного хворого та допомогти йому розпочати щасливе життя без наркотиків.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием