Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Біла гарячка: симптоми, причини виникнення та способи лікування

Біла гарячка: симптоми, причини виникнення та способи лікування

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
4 August 2021

Алкоголізм – це страшна хвороба, яка призводить до безлічі різних наслідків і розладів. І одне з них – це, так звана в народі, «білочка». Так називають одне з найсильніших порушень психіки, яке виникає через неконтрольоване прийняття алкоголю. Багато хто вважає, що такі психози наступають в процесі сп’яніння. Насправді це не так. Подібні психози виникають під час виходу із запою.

Основні симптоми білої гарячки

Якщо поруч є алкоголік, потрібно завжди знати, як розпізнати такий розлад. У білої гарячки є основні характерні симптоми, які вкрай складно не помітити. Якщо таке спостерігається у людини, його терміново потрібно відправляти на лікування та реабілітацію.

Отже, біла гарячка – це, в першу чергу, серйозні галюцинації. Вони можуть бути не тільки візуальними, а й слуховими, тактильними. Науковий термін, що позначає гарячку – це алкогольний делірій. На латині він звучить, як «delirium tremens» і дослівно перекладається – «тремтячі затьмарення». Така назва пояснюється тим, що у людини відбувається не тільки помутніння свідомості. Саме через різнобічного прояви розлади багато хто не знає, як реагувати на білу гарячку і що робити. Особливо страшно в моменти, коли людина не тільки бачить щось нереальне, але у нього ще й починається тремтіння по всьому тілу, піднімається температура, він не може спати, постійно трясеться. Також лякаюче виглядає і надмірна блідість. А саме незрозуміле для людей те, що подібні стани виникають через дві доби після того, як людина перестала пити.

СимптомОпис
Відраза до спиртногоЗазвичай, все починається вранці. Людина починає відчувати, що більше не може пити. При цьому бажання випити може нікуди не пропасти. Через такого когнітивного дисонансу, у людини починає з’являтися агресія.
Перепади настроюВиявляються через сильне збудження, яке часто супроводжується тремтінням, що змінюються занепадом сил.
БезсонняЗалежний не може заснути, бо якщо йому це вдається, то починають снитися кошмари. Через це людина прокидається в ще більш пригніченому і роздратованому стані.
Слухові та візуальні галюцинаціїПри візуальних галюцинаціях людям можуть бачитися павуки, кажани, монстри, маніяки – все, що може лякати. Також часто з’являється відчуття, ніби людина застряг в павутині. Слухові проявляються через шепіт, голоси, які просять про допомогу або загрожують. А при відчутних здається, ніби хтось чіпає за руки або щось повзає по тілу.
Порушення роботи систем організмуТахікардія, підвищена температура, підвищений тиск. В такому стані людина частково знаходиться через паніку, а частково через те, що його організм не справляється з такою кількістю токсинів.

Якщо з’являється хоча б один із симптомів, найкраще відразу ж викликати додому бригаду фахівців. Тому що люди в такому стані можуть накласти на себе руки, скалічити або навіть вбити когось із близьких. Причому, потім вони можуть не пам’ятати про те, що сталося.

Що робити і як лікувати білу гарячку

Якщо у людини спостерігається алкогольний делірій, ні в якому разі не можна намагатися допомогти йому самостійно. Багато хто припускає таку помилку і сильно шкодують, бо без правильних медикаментів і фахівців, які будуть стежити за станом хворого, допомогти неможливо. Тому якщо у хворого спостерігається біла гарячка, потрібно зробити наступне.

 1. Зателефонувати в спеціальну бригаду наркологічної клініки, яка працює цілодобово і може негайно надати допомогу.
 2. Поки бригада їде, чи не впливати на людину фізично і психологічно. Важливо пам’ятати про те, що чим більше хворого будуть дратувати – тим гірше стане йому і всім навколо. Виняток – ситуація, коли хворий почав шкодити оточуючим або собі. Тоді потрібно або знешкодити, або ізолювати людини.
 3. Зібрати необхідні речі залежного, так як, швидше за все, йому необхідно буде відправитися в стаціонар, де лікарі призначать медикаментозне лікування, яке допоможе вивести його з цього стану.
 4. Уважно слухати лікарів і повною мірою виконувати свої приписи.

Важливо пам’ятати про те, що делірій – це психічно нестабільний і ненормальний стан. Тому людина не контролює свої дії, емоції. Так що йому неможливо щось спокійно пояснити, звернутися до совісті. Він нічого не почує, адже йому і так дуже погано фізично, морально.

Що таке біла гарячка і як вона виникає

Механізм виникнення такого розладу досить складний і в багатьох випадках не оборотний без спеціального втручання. Саме тому, коли виникає біла гарячка, її лікування вимагає професійного підходу. Отже, що ж відбувається? Коли людина надто довго і регулярно вживає алкоголь, його організм звикає до того, що в нього постійно надходить спиртне. Через це в мозку відбуваються зміни, що стосуються обмінних процесів. У підсумку, механізми, що відповідають за збудливість і загальмованість реакцій, починають наростати в центральній нервовій системі. ось чому формується ряд психологічних і психічних проблем.

Причини білої гарячки

Основною причиною білої гарячки є токсичне ураження мозку. Вона виникає з наступних причин:

 • постійне вживання алкоголю протягом декількох років (в середньому, 7-10), призводить до накопичення токсинів;
 • звуження судин, викликане вживання алкоголю стає причиною кисневого голодування, через що мозок перестає працювати правильно;
 • скасування спиртного викликає алкогольну ломку, через що виникають нездорові думки.

До речі, алкогольний делірій, в деяких випадках, виникає не тільки у алкоголіків. Наприклад, хоч раз в житті кожен з нас бачив, як практично непитущий чоловік випиває досить велику дозу і починає вести себе неадекватно. Це і є біла гарячка. Його організм не може впоратися з такою кількістю шкідливих елементів, тому він і впадає в подібний стан.

Також у алкоголіків делірій може бути спровокований черепно-мозковою травмою або сильної інфекцією.

Біла гарячка: які наслідки і які прояви цього розладу

Біла гарячка може проявлятися в різних ситуаціях. Таке буває навіть в тих випадках, коли людина, яка до цього не вживав або випивав дуже мало, приймає велику дозу алкоголю. Але, такі випадки, скоріше виняток, ніж правило. Найчастіше, гарячка буває тоді, коли людина виходить з тривалого запою. Ще один варіант, який частіше за все люди і помічають, тому і думають, що гарячка буває від сп’яніння – прийом низькоякісних сурогатів – наприклад, глоду, одеколону.

Алкогольний делірій виникає і в тих випадках, коли у людини дуже довгий запій з важкою інтоксикацією.

Звичайно ж, всіх, хто зіткнувся з такою проблемою, цікавить: скільки триває біла гарячка. В середньому, людина перебуває в цьому стані від 3-х до 5-ти днів. До речі, цей синдром неможливо вилікувати вдома і своїми силами. Тут не можна обійтися без допомоги медиків. Тому мало знати які симптоми білої гарячки і скільки вона триває, потрібно ще й усвідомлювати, що при виникненні делірію, необхідно відразу ж звертатися до фахівців. Інакше можуть початися ускладнення, а якщо у людини є супутні хвороби, то «білочка» затягнеться на пару тижнів.

До речі від гарячки, найчастіше, страждають люди старше сорока. У молоді такі проблеми спостерігаються набагато рідше. У зоні ризику алкоголіки зі стажем від 5-ти років, люди з травмами голови, запальними захворюваннями (менінгіт, енцефаліт), а також ті, у кого спостерігається загострення хронічних інфекційних захворювань.

Стадії білої гарячки

У білої гарячки немає стадій, зате є стадії так званих провісників. Саме до них і ставляться симптоми, які були описані вище. Тому що під час безпосередньо самої “білочки” людина просто все трощить, кричить, розмовляє з невидимими істотами і поводиться абсолютно неосудності. А ось якщо говорити про провісників, за якими можна дізнатися, що скоро почнеться кошмар, то вони представлені такими стадіями:

 • виникає відраза до спиртного;
 • людина починає відчувати сильну тяжкість в голові, біль, чує незрозумілий шум;
 • у нього псується настрій, потім знову стає прекрасним, і так по колу;
 • ввечері він не може довго заснути, а коли засинає, йому починають снитися кошмари.

Нерідко, люди починають вести себе неадекватно саме після сну, тому що вони переносять кошмари в реальний світ.

Якщо з кимось із ваших близьких трапився алкогольний делірій – відразу ж телефонуйте до нас, в центр ПОРЯТУНОК. У нас є бригада, яка приїде і допоможе врятувати хворого і оточуючих.

Симптоми алкогольного делірію

Щоб розібратися ще більш конкретно, що таке синдром білої гарячки і якими можуть бути її наслідки, необхідно визначити основні симптоми.

Всі ознаки виникають не раніше, ніж через два дні після закінчення прийому спиртного. Крім тих випадків, коли людина вживав сурогат.

Спочатку алкоголік відчуває, що спиртне йому огидно, а вже до вечора починаються різкі зміни настрою.

У хворого починається тремтіння, сильне збудження, він ніяк не може заснути, а якщо це все ж вдається зробити, то відразу ж починаються кошмари. Після цього часто і у нього, і у близьких виникає той самий питання: через скільки днів проходить біла гарячка?

Після першої безсонної ночі ситуація тільки погіршується. Справа в тому, що будь-які психози від алкоголю завжди супроводжуються панікою, високою температурою, неможливістю нормально орієнтуватися в просторі, тахікардією та підвищенням тиску. Також нерозривні поняття – це біла гарячка і галюцинації. Як говорилося вище, вони можуть бути візуальними, слуховими у країнах-кандидатах.

При візуальних галюцинаціях людям можуть бачитися різні павуки, кажани, вампіри, маніяки – в загальному, все, що може лякати. Також часто з’являється відчуття, ніби людина застряг в павутині. Слухові проявляються через шепіт, голоси, які просять про допомогу або загрожують. А при відчутних здається, ніби хтось чіпає за руки або щось повзає по тілу.

На питання: як лікується біла гарячка, відповідь одна – фахівцями. Тому що з цього стану неможливо вивести без спеціальних медикаментів. В першу чергу людям вводять діазепам, а потім і інші препарати, після чого продовжують лікування вже в клініці.

Тому якщо не хочеться лікуватися від білої гарячки, потрібно знати, як її уникнути. Відповідь проста – не пити. А якщо проблеми з алкоголем почалися – звертатися клініку кодування за методом Довженка і негайно. Так що звернення до лікарів – це те, що робити, якщо почалася біла гарячка. Інших варіантів не існує. Пам’ятайте про це і будьте здорові.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием