Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Алкогольні хронічні захворювання печінки: причини, симптоми, загрози життю та здоров’ю, методи лікування

Алкогольні хронічні захворювання печінки: причини, симптоми, загрози життю та здоров’ю, методи лікування

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
22 April 2022

Алкоголізм – це хвороба, яка методично знищує організм людини. Вона впливає на мозок, нервову систему, психіку, від неї страждає серце, судини, звичайно ж, печінка. Алкогольний цироз печінки та алкогольний гепатит – це два захворювання, що найчастіше зустрічаються у залежних від алкоголю. І це не дивно, оскільки спиртні напої дуже руйнують печінку.

Загалом, у алкоголіків дуже часто зустрічається так звана алкогольна хвороба печінки. Її симптоми ми опишемо трохи пізніше, а також розповімо про те, що це таке, як вона виникає і чим хвороба небезпечна для організму.

Причини виникнення хвороби

Алкогольна жирова хвороба печінки – це комплекс патологій у печінці, які виникають через регулярне вживання алкоголю в токсичних дозах. Тобто в тій кількості, коли печінка не справляється з переробкою токсинів і спиртне починає її знищувати. Не у всіх людей, які часто вживають алкоголь, розвивається така хвороба. Тому що дози помірні, печінка встигає переробити токсини, відповідно спиртне їй не шкодить настільки сильно.

Якщо говорити про статистику, то у 30 відсотках випадків ураження печінкових тканин, це відбувається саме внаслідок алкогольної хвороби печінки (скорочено АХП). Так відбувається тому, що етанол потрапляє до клітин печінки і коли починається метаболізм, він перетворюється на ацетальдегід. Саме він є токсином. До речі, для жінок алкоголізм небезпечніший ще й тому, що у них в організмі фермент, який відповідає за утворення ацетальдегіду, менш активний. Відповідно, хвороба протікає у тяжкій формі та пошкодження печінки відбувається швидше, ніж у чоловіків.

Тому дуже важливо думати про це, і вилікувати алкогольну залежність якнайшвидше, адже печінка може відмовити, навіть до того, як почнеться третя стадія залежності.

Алкогольний стеатоз печінки (ще одна назва цієї хвороби, точніше її першої стадії) діагностують у 10-25 відсотків чоловіків, які проживають у розвинених країнах. Це свідчить, що соціальний статус, фінансові можливості, хороші умови життя – не стають на заваді алкоголізму. Навпаки, сьогодні багато алкогольних напоїв вживають люди, які мають високий статус, достатньо фінансів. Це пояснюється тим, що сучасний темп життя дуже швидкий, люди ставлять надто високі планки. Врешті-решт, вони вигорають, страждають від безсоння, перевтоми. І алкоголь стає для них способом розслабитись, відпочити.

Також люди часто переживають стреси, у багатьох є неопрацьовані психологічні травми, отримані в дитинстві, через проблеми з соціалізацією, у відносинах з партнерами тощо. Тому алкогольна печінка – це причина звернутися не лише до нарколога, а й до психолога. Ось чому у всіх спеціалізованих клініках пропонують лише комплексне лікування. Мало просто стабілізувати стан хворого, треба зрозуміти, чому він почав пити та вирішити цю проблему.

Хвороби печінки через алкоголізм називають жировою хворобою тому, що починається жирова дистрофія органів. Тобто жир накопичується в клітинах. До речі, в деяких випадках таке відбувається і з тими, хто не зловживає спиртними напоями. Але у алкоголіків ризик розвитку цієї хвороби набагато вищий.

Причини захворювання та фактори ризику

Хвороби печінки при алкоголізмі розвиваються, як нескладно здогадатися, через алкоголь. А точніше через те, що люди вживають дози етанолу, які стають критичними для печінки. Алкогольний гепатоз печінки у кожного розвивається по-своєму. Але якщо говорити про загальні стандарти, то вважається, що хвороба може з’явитися, якщо жінки щодня випивають 200 мл вина (20 грам етанолу), а чоловіки 75 грам горілки або 600 мілілітрів пива (30 грам етанолу).

До речі, у європейських країнах вважається, що чоловікам можна вживати до 24 грамів на добу без ризику для здоров’я, а жінкам – до 12-ти. Є дані про те, що червоне вино шкодить печінці менше, ніж міцні напої та пиво. Але тут треба розуміти, що йдеться про дуже помірні дози алкоголю. Якщо ж людина п’є без міри, вона може знищити печінку і горілкою, і пивом, і вином.

Алкогольне захворювання печінки може розвинутися через спадковість. Так відбувається у тих випадках, коли є генетично обумовлені відмінності у роботі ферментних систем, які відповідають за нейтралізацію етанолу.

Навіть етнічна приналежність у деяких випадках може зіграти свою роль у розвитку такої хвороби як алкогольна дистрофія печінки. У 50 відсотків населення Азії недостатньо активний фермент, який метаболізує етанол.

Ще один фактор ризику розвитку захворювання – надмірна вага. Люди, у яких спостерігаються проблеми з харчуванням, майже завжди вживають дуже багато шкідливої ​​їжі, яка веде не лише до ожиріння. Вона також негативно впливає на печінку, сприяючи її ожирінню.

Якщо у людини спостерігається аутоімунні патології, навіть якщо вона припинила пити, її печінка може продовжувати руйнуватися. Також сильніші патологічні зміни в органі спостерігаються в тому випадку, коли людина заражена вірусним гепатитом.

Стадії та симптоми захворювання

Алкогольний стеатоз (початкова стадія захворювання) протікає майже безсимптомно, через що люди пізно звертають увагу на проблему. У деяких випадках з’являються такі симптоми:

  • дискомфорт у животі та правому підребер’ї;
  • поганий апетит;
  • слабкість.

Але люди рідко пов’язують це з тим, що почалося збільшення печінки через алкоголь. Тому вони звертаються за допомогою, коли ситуація стає критичною. До речі, в деяких випадках хвороба розвивається повільно, а в деяких — стрімко. Тому якщо спостерігаються перераховані вище симптоми і людина зловживає алкоголем, варто звернутися по консультацію. У такій ситуації краще перестрахуватися, щоб потім не шкодувати про втрачений час. Якщо вчасно розпочати лікування (на ранній стадії) та повністю перестати пити, хворобу можна вилікувати на сто відсотків.

Алкогольна інтоксикація печінки може призвести до запального процесу, який називається алкогольним стеатогепатитом. Цю стадію захворювання діагностують у 10-35 відсотків, і якщо вчасно не звернутися за допомогою, 509 зі 100 людей помирає ще в перший місяць хвороби.

Остання стадія – фіброз із переходом у цироз. У людини розвивається жовтяниця, починаються проблеми з лімфовузлами, запалюється підшлункова. Також можуть відкриватися кровотечі, у деяких хворих спостерігається алкогольна полінейропатія – порушення у кінцівках (у людини знижується чутливість, їй складно координувати рухи, ходити, брати до рук предмети).

На останніх стадіях захворювання реакція печінки на алкоголь дуже сильна, тому навіть невелика кількість спиртного може призвести до необоротних наслідків. Дуже важливо розпочати лікування від алкоголізму до того, як усе настільки посилиться. Якщо ж з’явилися перші ознаки алкогольного цирозу печінки, необхідно звертатися у клініку негайно. Навіть якщо хворий не розуміє, що відбувається з ним. Хоча лікарі наркоклінік завжди беруться за лікування за бажанням хворого, у такій ситуації його потрібно рятувати будь-якими методами. Головне – щоб у клініці був психолог, який переконає хворого у необхідності лікування не лише печінки, а й алкоголізму.

Лікування захворювання

Важливо, щоб лікування (хоча б на початковому етапі) проводилося під контролем лікарів. Тому що пацієнту дуже важливо дотримуватися всіх приписів. У такій ситуації навіть невеликі відхилення від запропонованого можуть призвести до плачевних результатів.

Щоб допомогти хворому, лікарі стежать за тим, щоб лікування базувалося на таких принципах.

  1. Хворий повинен відмовитися від алкоголю у будь-якому вигляді та у будь-яких дозах. Не можна випити навіть сто грамів пива.
  2. Харчування має коригуватися відповідно до дієти. Дієта розробляється з урахуванням того, у людини надлишок маси тіла чи нестача.
  3. Якщо спостерігається тяжка форма гепатиту, лікарі призначають глюкокортикостероїди. Щоправда, у сучасній методиці лікування вони застосовуються дедалі рідше, оскільки постали питання про те, наскільки добре вони допомагають людині вижити.
  4. У деяких випадках проводиться трансплантація печінки.

Сповільнити або вилікувати алкогольну хворобу печінки можна тільки за умови повної відмови від спиртних напоїв. Печінку неможливо “почистити” від токсинів, пропити курс якихось пігулок і після цього почати пити. Якщо печінка вже пошкоджена, при вживанні алкоголю у будь-якій кількості вона страждатиме від токсинів. Тому якщо людина стала алкоголіком і довіла свій організм до такого стану, вона не повинна сподіватися на те, що не вип’є пару місяців, і все налагодиться. Це самообман, через який можна померти.

І щоб хворий так себе не обманював, щоб у нього не було потреби у постійному вживанні спиртних напоїв, дуже важливо відправити залежного до спеціалізованої клініки. Люди п’ють з причин, про які вже говорилося вище. Відповідно, якщо зникне причина – зникне потреба випивати. Людина вже не буде відчувати потреби вживати, тому що вона зможе знайти радість в інших речах і алкоголь перестане бути для неї джерелом щастя.

У клініці лікаря Кадирова залежні завжди отримують комплексну допомогу. Вона включає лікування органів, які постраждали (у тому числі печінки), психотерапію, роботу з наркологом. Тому якщо близька людина зловживає алкоголем, якщо у неї розвивається алкогольна хвороба печінки – звертайтеся. Інакше потім може бути надто пізно.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

    *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
    Анонімна консультація

      Замовити

        Записаться на прием