Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Алкогольне отруєння. Перша допомога

Алкогольне отруєння. Перша допомога

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
5 April 2021

Практично всі люди знають, що зловживання спиртними напоями може призвести до сумних наслідків. Воно згубно позначається на зовнішності і поведінці людини, а також негативно впливає на здоров’я. Якщо у вас або кого-то з близьких виникло алкогольне отруєння – що робити в такій ситуації? Що робити в домашніх умовах, до прибуття медиків?

Щоб правильно підбирати методи та засоби реабілітації, важливо зрозуміти механізм дії спиртного. Етиловий спирт, потрапляючи в організм, доходить до шлунка і печінки, з високою швидкістю всмоктується в кров. Взаємодіючи з іншими речовинами, він проходить ланцюжок хімічних реакцій, і перетворюється в токсичні сполуки. Побічними продуктами таких реакцій є вода, вуглекислий газ і ацетальдегід, який продовжує вступати в небезпечні сполуки. Симптоми алкогольної інтоксикації дуже схожі на отруєння наркотичними речовинами.

Що потрібно знати при алкогольному отруєнні

Вчені поки що не вирахували точної формули, за якою можна визначити для конкретної людини критичну дозу спиртного. Дехто стверджує, що гранична «норма» – це обсяг міцних напоїв, при якому людина ще в змозі триматися на ногах і міркувати. Але є випадки, які спростовують таку теорію.

На думку медиків, багато що залежить від індивідуальних показників:

 • Пола, вікової категорії і маси тіла.
 • Стану здоров’я (наявності хронічних хвороб).
 • Типу і обсягу споживаного напою.
 • Швидкості вживання і обсягу їжі, що приймається під час застілля.

Типові ознаки інтоксикації

Ось найпоширеніші симптоми алкогольного отруєння:

 • Рвотний рефлекс.
 • Судоми, що пронизують все тіло.
 • Сплутаність свідомості.
 • Порушення мови.
 • Загальмований дихання зі збоями ритму.
 • Зниження температури тіла, уповільнення кровообігу.
 • Зміни звичного кольору шкіри.

В окремих випадках у людини порушена координація в просторі, він може різко втрачати свідомість.

Що робити при отруєнні алкоголем? Взяти себе в руки, позбутися від паніки, об’єктивно оцінити ситуацію, надати потерпілому посильну першу допомогу, а також викликати медиків.

Комплекс невідкладних дій

Ось перша допомога, яку можна надати при алкогольному отруєнні прямо на місці:

 • Розташувати людини в положенні сидячи, не давати йому заснути.
 • Якщо він в змозі пити – запропонувати йому трохи чистої води, щоб відновити втрату рідини в організмі. Чай і кава не підходять.
 • Якщо людина намагається лягти, стежте, щоб він не повертався на спину: виникає небезпека захлинутися блювотної масою. Краще, щоб він лежав на боці, трохи повернувши голову.
 • Слідкуйте за диханням і загальним станом хворого.
 • Постарайтеся розташувати його в теплому приміщенні (особливо актуально в осінньо-зимовий період). Сильне переохолодження організму неприпустимо.

У разі зупинки дихання необхідно діяти блискавично. Згадайте курси надання первинної медичної допомоги: непрямий масаж серця і вентиляція легенів. Такі заходи допоможуть частково відновити кровотік і дихання, і дочекатися приїзду медиків.

Про що важливо пам’ятати

Щоб перша посильна допомога при отруєнні алкоголем дала бажаний результат, важливо уникнути типових помилок. Ось кілька застережень, про які слід знати всім:

 • Не можна залишати сильно випив людини наодинці з собою або відправляти його спати без нагляду. Під час сну концентрація алкоголю в крові може збільшуватися, і організм буде реагувати на це.
 • Блювота повинна бути природною. Від старого народного способу «два пальці в рот» краще відмовитися, оскільки алкоголік не в змозі нормально керувати своїм тілом і координувати дії.
 • Контрастний душ неприйнятний. Температура тіла у випив і так знижена. А крижані струмені води здатні погіршити ситуацію, паралельно викликаючи різке скорочення стінок кровоносних судин. В окремих випадках така терапія призводить до короткочасної зупинки серця.

Якщо ви помітили тривожні симптоми алкогольної інтоксикації у своїх близьких і знайомих, однозначно варто відняти спиртне. І ні в якому разі не дозволяти продовження банкету. Важливо стежити за станом серцево-судинної системи і роботи серця, а також за вмістом цукру в крові (він може різко падати).

Деякі вважають, що антидот алкоголю – молоко, і намагаються зняти ознаки отруєння з його допомогою. Однак у лікарів для зняття алкогольної інтоксикації є особливий набір препаратів. Мета такої реабілітації – прискорити виведення продуктів розпаду з організму, а також очищення організму від токсинів.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити

    Записаться на прием