Уже кілька десятиліть підлітковий алкоголізм є нагальною проблемою, через яку переживають всі батьки. Те, що діти починають пити в 12-13 років, це, звичайно ж, жахливо. Тому дорослі постійно намагаються захистити своїх синів і дочок. Ось тільки через надмірний контроль, багато дітей починає бунтувати і пити «на зло» батькам. А потім так втягуються, що вже не можуть зупинитися. Тому проблема алкоголізму серед підлітків – це не тільки трагедія з вживанням спиртних напоїв. Це ще й конфлікт між поколіннями. Часто намагаючись захистити своїх дітей, дорослі шкодять їм, відштовхуючи, будуючи невидимі психологічні бар’єри.
Тому в статті ми розповімо не тільки про підлітковий алкоголізм, а й про те, як батькам варто себе вести і чого не потрібно робити, щоб уберегти свою дитину.
На жаль, зараз Україна посідає перше місце за вживанням алкоголю підлітками. Статистика дійсно жахає. Наприклад, у віці з 14-ти до 18-т років, алкоголь вживає 40 відсотків підлітків. Для порівняння, в Сполучених Штатах Америки в цьому ж віці спиртне вживає 30 відсотків дітей.
Підлітковий алкоголізм – це залежність, яка панічно лякає батьків. Звісно ж, вони хочуть зрозуміти причини того, що відбувається. Ми спробуємо допомогти їм розібратися в ситуації. Але відразу ж варто відзначити, що деякі причини можуть здатися дорослим, дивними, наївними, дурними і несерйозними. Ні в якому разі не потрібно ставитися до цього саме так. У підлітковому віці у людини тільки будуватися власна шкала цінностей, формується індивідуальність. Дітям дуже важливо бути прийнятими в суспільстві. І якщо цього не відбувається – вони починають шукати шляхи, щоб домогтися любові і поваги. На жаль, у багатьох випадках в цьому віці позитивний результат можна отримати, якщо почати пити.
Отже, причини підліткового алкоголізму криються в наступному:
Цікаво, що випивку для боротьби зі стресом частіше використовують дівчатка. 59 відсотків вважає, що саме за допомогою спиртного вони зможуть позбутися від проблем, які з’являються в процесі взаємодії з однолітками, батьками.
У свою чергу хлопчики частіше сприймають алкоголь, як спосіб самоствердитися, показати оточуючим, що вони є соціально значущими. Тому в стані сп’яніння дівчинки частіше більш сентиментальні, а хлопчики – агресивні.
Варто пам’ятати про те, що підлітковий алкоголізм нерідко веде до підліткового насильства. І це призводить до отримання серйозних психологічних травм.
Щоб не довелося рятувати дитину від залежності, батькам потрібно усвідомлювати, наскільки сильно впливає їх поведінка на формування ставлення до спірного. Тому ні в якому разі не можна пити при дитині часто і у великих дозах, а також говорити, що це нормально. Багато дорослих намагаються пояснити дітям, що так пити можна тільки в певному віці. Звичайно ж, подібні аргументи не працюють. Тому що ті, хто вживає часто і багато, самі є алкоголіками, як би вони це не заперечували. До того ж, не можна визначати кому і скільки можна пити, відштовхуючись від віку. В першу чергу, батьки повинні показувати на власному прикладі, що вживати алкоголь не потрібно, тим більше, в великих кількостях.
Також, щоб захистити свого сина чи дочку від залежності, батькам потрібно навчитися розуміти, приймати свою дитину, не засуджувати її і разом шукати компромісні рішення. Як показує практика, чим кращі стосунки в родині – тим менше у дітей схильності до підліткового алкоголізму. Адже залежність від спиртного – це втеча від реальності. А якщо діти можуть прийти з проблемами до батьків, знайти разом рішення і отримати підтримку, у них зникає необхідність пити, щоб забутися, знайти контакт з однолітками тощо.
Якщо у дитини вже спостерігається алкоголізм, тоді потрібно прийняти цю проблему, визнати свою помилку, але не картати себе, а шукати рішення. І робити це тільки разом з досвідченими психологами і наркологами. Батькам варто пам’ятати, що їм ні в якому разі не можна бити, лаяти дитину, кричати і погрожувати. Так вони просто ще більше віддалить її від себе і переконають в тому, що від батьків неможливо дочекатися допомоги. Вони лише можуть ображати і кривдити.
Замість цього варто самим почати ходити на прийоми психолога, щоб той зміг розібратися в ситуації і дати рекомендації, як працювати з дитиною. Потім необхідно поступово переконати сина чи дочку в тому, що варто сходити до психолога. І лише коли дитина погодиться, разом починати працювати над проблемою алкоголізму, а також всіма обставинами, через які підліток почав пити.
У клініці доктора Кадирова пропонують комплексну допомогу підліткам та їх батькам. Тому якщо сталася така біда, не втрачайте час даремно і звертайтеся.